بهترین زمان سفر به محلات کی هست؟

بهترین زمان سفر به محلات را باید با توجه به آب و هوا، هزینه ها و زمان برگزاری جشنواره ها انتخاب کرد. محلات در جنوب شرقی استان مرکزی و در نزدیکی اراک قرار گرفته است. فاصله تهران تا محلات 276 کیلومتر است و اگر در تهران سکونت دارید فقط با 3 ساعت و نیم رانندگی می توانید به این شهر زیبا دسترسی داشته باشید. اگر ادرس محلات در استان مرکزی را بررسی کنید متوجه خواهید شد که این شهر به شهرهای خمین، نیاسر، گلپایگان و کاشان نزدیک است. 

این شهر به پایتخت گل و گیاه ایران معروف است و سالانه جشنواره های گل در آن برگزار می شود. در ادامه بیشتر با مزایای سفر به محلات آشنا می شوید تا بهترین زمان را برای مسافرت به این شهرستان انتخاب کنید.

بهترین زمان سفر به محلات از نظر آب و هوا

همانطور که گفتیم، شهرستان محلات که بسیاری از مردم فکر می کنند در قم قرار گرفته است و آن را محلات قم می نامند، در استان مرکزی قرار دارد. با توجه به موقعیت جغرافیایی آن می توان فهمید که محلات دارای آب و هوای نسبتا سرد و خشک است. 

بهترین زمان سفر به محلات را می توان تابستان دانست که دمای هوا بسیار عالی بوده و اصلا گرما را احساس نخواهید کرد. در مرداد ماه که شاید تمام مناطق ایران دارای آب و هوای گرم باشند، دمای هوا در محلات نزدیک به 21 درجه سانتی گراد است. همچنین روزهای بهاری آب و هوای معتدل و خنکی در این منطقه حکمفرماست و با وزیدن نسیم های بهاری می توانید از سفر به محلات لذت ببرید.

اما زمستان و ماه های پاییزی دمای هوا در محلات پایین بوده و شما با سرمای شدیدی مواجه خواهید بود. به شکلی که گاهی اوقات دمای هوا در این فصل به منفی 5 درجه هم خواهد رسید. البته تجربه سفر به محلات در زمستان می تواند متفاوت از تابستان و بهار باشد و در این فصل هم می توانید از بهترین جاهای دیدنی محلات دیدن کنید.

بهترین زمان سفر به محلات از نظر آب و هوا
بهترین زمان سفر به محلات از نظر آب و هوا

شلوغ ترین و خلوت ترین زمان سفر به محلات

همانطور که قابل حدس است با سفر به محلات در فصل های بهار و تابستان با توجه به آب و هوای معتدل و مناسبی که دارند با بازدیدکننده های بیشتری روبرو خواهید شد. علاوه بر آب و هوا بسیاری از جشنواره های محلات در این فصل ها برگزار می شوند. 

اگر جشنواره گل محلات 1401 را بررسی کنید متوجه می شوید که این شهر از گردشگران زیادی در فصل بهار بهره می برد و از شلوغ ترین شهرهای ایران محسوب می شود. در فصل تابستان هم با توجه به آب و هوای خنک و معتدل این منطقه گردشگران زیادی به آن سفر می کنند. در واقع محلات را می توان یکی از بهترین تورهای یک روزه دانست که مسافران زیادی این تور را برای سفر انتخاب می کنند.

اما در فصل های زمستان و پاییز با توجه به آب و هوای سرد و خشک محلات شما می توانید در خلوت ترین زمان برای سفر به محلات به این شهر سفر کنید. 
شلوغترین و خلوت ترین زمان سفر به محلات
شلوغترین و خلوت ترین زمان سفر به محلات

بهترین زمان سفر به محلات از نظر برگزاری جشنواره ها

بسیاری از مردم، شهرستان محلات را با چشمه های آبگرم و جشنواره های آن می شناسند. بازدید از دهکده گل محلات و جشنواره گل محلات 1402 می توانند از اولویت های شما برای سفر به این منطقه محسوب شوند. علاوه بر جشنواره‌ی گل در محلات، جشنواره های مختلفی در زمان های متفاوت برگزار می شود که اطلاعات آنها را می توانید در جدول زیر به طور کامل مشاهده کنید.

نام جشنوارهزمان برگزاریتوضیحات
جشنواره گل محلاتاز اردیبهشت تا اواخر شهریور ماهتماشای انواع گل و گیاه
مراسم بیل گردانیهفته آخر فروردینجشن پایان کار لایروبی و زراعت
آیین قوچ گداراوایل مهر ماهآغاز فصل زاد و ولد گوسفندان
مراسم نخل گردانیماه محرمگرداندن نخل بزرگ و قدیمی به عنوان نماد تابوت امام حسین (ع)

بهترین زمان سفر به محلات از نظر برگزاری جشنواره ها
بهترین زمان سفر به محلات از نظر برگزاری جشنواره ها

بهترین زمان سفر با تور گردشگری آبگرم محلات

چشمه های آبگرم محلات از بهترین جاهای دیدنی از شهر محسوب می شود و باید با بهترین تور گردشگری محلات از این چشمه ها بازدید کنید. این چشمه ها دارای خواص درمانی متعددی هستند و در صورتی که دچار درد مفاصل هستید بهتر است با این سفر از خواص آب درمانی چشمه های آبگرم محلات استفاده کنید. تور گردشگری آبگرم محلات از محبوب ترین تورهای داخلی به شمار می رود و حتما باید آن را تجربه کنید.

بهترین زمان سفر با تور گردشگری آبگرم محلات
بهترین زمان سفر با تور گردشگری آبگرم محلات

کلام آخر

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید زمان برگزاری جشنواره گل محلات از اردیبهشت ماه تا اواخر شهریور ماه ادامه دارد و به همین دلیل این بازه‌ی زمانی را می توان بهترین زمان سفر به محلات دانست. اما اگر قصد دارید که در خلوت ترین زمان به محلات سفر کنید باید فصل های پاییز و زمستان را برای سفر انتخاب کنید. در این مقاله از همیار تریپ سعی داشتیم بهترین زمان سفر برای محلات را مشخص کنیم تا بتوانید سفر خوبی را تجربه کنید.

سوالات متداول

برای رسیدن به آبگرم محلات باید به شمال شرقی این شهرستان سفر کنید. آبگرم محلات در جاده دلیجان-محلات و جاده اصلی قم-اصفهان قرار گرفته است.

از اردیبهشت ماه تا پایان شهریور این نمایشگاه برقرار است.

290 کیلومتر که نزدیک به 4 ساعت رانندگی نیاز دارد.

بله، آبگرم محلات در تمام فصول سال باز می باشد.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.