بهترین زمان سفر به هند | کی به هند سفر کنیم؟

کی به هند سفر کنیم؟ انتخاب بهترین زمان برای سفر به هند می تواند تاثیر زیادی در کیفیت مسافرت شما داشته باشد. هندوستان به عنوان یکی از کشورهای بزرگ در آسیا و دومین کشور پرجمعیت در دنیا شناخته می شود. شاید تصورات شما از این کشور با فیلم های تخیلی هندی باشد، اما هنگامی که به این کشور زیبا سفر کنید مطمئنا با چند مورد از بهترین جاهای دیدنی دنیا روبرو خواهید شد که شما را شگفت زده خواهد کرد. 

اما سفر به هندوستان و بازدید از این جاهای دیدنی مانند تاج محل، باید در زمان درستی انجام شود تا گرفتار گرما یا بارندگی های غافلگیرکننده در هندوستان نشوید. در این مقاله از همیار تریپ قصد داریم زمان ایده آل برای سفر به هندوستان به خصوص شهرهای مهم آن مانند بمبئی و دهلی نو را به شما معرفی کنیم.

کی به هند سفر کنیم؟
کی به هند سفر کنیم؟

بهترین زمان سفر به هندوستان از نظر آب و هوا

آب و هوای هندوستان به طور کلی  خشک و گرمسیری است، اما در طول سال با فصل مانسون یا اوج بارندگی مواجه خواهید شد. باران های غافلگیر کننده ای که ممکن است سفر شما را به کلی تحت تاثیر خود قرار دهد. به همین دلیل بهتر است قبل از برنامه ریزی برای مسافرت به هند، با آب و هوای این کشور به خوبی آشنا شوید. 

بهترین زمان برای سفر به هند، از اواسط شهریور تا اواسط فروردین است که شهرهای مختلف و مهم هند، از جمله مثلث طلایی این کشور از بارندگی و گرمای عجیب در امان هستند. البته در این بازه زمانی هم آب و هوای شهرها با یکدیگر متفاوت هستند و بهتر است با آب و هوای مقصد اصلی خود در سفر به هندوستان آشنا شوید. در ادامه با بهترین زمان برای سفر به مثلث طلایی هند، بمبئی، کلکته و گوا آشنا خواهید شد.

بهترین زمان سفر به هند از نظر آب و هوا
بهترین زمان سفر به هند از نظر آب و هوا

بهترین زمان سفر به مثلث طلایی هند

مطمئنا شما هم هنگام خرید تور هند، با تور مثلث طلایی هند روبرو می شوید که از پرطرفدارترین تورهای هندوستان محسوب می شود. مثلث طلایی هند شامل شهرهای دهلی، آگرا و جیپور می شود که تابستان های گرم و داغی دارد. مطمئنا اگر در فصل تابستان قصد خرید تور مثلث طلایی هند را داشته باشید با قیمت های پایین تری روبرو خواهید شد و به نوعی می توان فصل تابستان را ارزانترین زمان سفر به هند دانست. 

کی بریم مثلث طلایی هند؟
کی بریم مثلث طلایی هند؟

اما بهترین زمان برای سفر به مثلث طلایی هند از نظر آب و هوا، اواسط آبان تا اواسط فروردین است که هوا خنک تر خواهد شد و شما از آفتاب سوزان هند در امان خواهید بود. البته در این بازه زمانی با دو ماه سرد یعنی ماه های دسامبر و ژانویه روبرو خواهید شد که در بین روزهای ایده آل برای سفر به هند، از خلوت ترین زمان های سفر به مثلث طلایی محسوب می شوند. 

بهترین زمان سفر به مثلث طلایی هند
بهترین زمان سفر به مثلث طلایی هند

بهترین زمان سفر به هند برای سافاری حیات وحش

تور سافاری حیات وحش از مهمترین جذابیت های هندوستان است. احتمالا نام ببر و شیر های هند را شنیده باشید و یا در فیلم های سینمایی هندی تصاویر آنها را دیده باشید. حال تصور کنید با تور سافاری می توانید به نزدیکترین فاصله ممکن از آنها برسید و زندگی حیوانات وحشی و درنده را از نزدیک مشاهده کنید.

از اواسط خرداد تا اواسط مهرماه، به علت بارندگی بیش از حد پارک های ملی هندوستان تعطیل خواهند شد، به همین علت بهترین زمان برای سفر به هند از نظر شرکت در تور سافاری حیات وحش، اواسط مهر تا اواسط خرداد ماه است. علاوه بر این موضوع در این بازه زمانی آب و هوای خشک تری در هند برقرار است و این موضوع سبب می شود که پوشش گیاهی کمتری در پارک ها وجود داشته باشد و شما به راحتی بتوانید ببرها را زیر نظر بگیرید.

بهترین زمان سفر به هند برای سافاری حیات وحش
بهترین زمان سفر به هند برای سافاری حیات وحش

بهترین زمان سفر به هند برای شرکت در فستیوال ها

جشنواره ها و رویدادهای مختلفی در هند برگزار می شود. احتمالا شما هم هندوستان را با خدایان متعدد و ادیان مختلفی که مردم این کشور دارند می شناسید. به همین سبب جشن ها و مراسمات مذهبی متعدد و مختلفی در هندوستان برگزار می شود که البته شاید برخی از آنها جذابیت چندانی برای مردم ایران نداشته باشد. اما در جدول زیر می توانید فستیوال های مختلف هند را به همراه زمان برگزاری آنها مشاهده کنید تا بتوانید زمان سفر خود به هند را طبق جشنواره‌ی مورد علاقه‌ی خود تنظیم کنید.

فستیوال های هندوستان
فستیوال های هندوستان

فستیوال های هندزمان برگزاریمحل برگزاریتوضیحات
جشنواره دیوالیفصل پاییزبنارس، دهلی و جایپورجشنواره نور و رنگ ها
جشنواره هولیماه مارسسراسر هندجشنواره رنگ، رقص و موسیقی
جشنواره Dussehraماه اکتبردر تمام شهرهای هندنمایش های آیینی و به آتش کشیدن تمثال های بزرگ Ravana، Meghnath و Kumbhkaran
جشنواره Navratriماه اکتبرآسام، کلکته، بیهار و شهرهای ایالت گجراتروزه داری، رقص و پایکوبی
فستیوال Krishna Janmashtamiاواخر آگوستماتور، وِرین‌داوان و وارکاروزه داری، مراسم دعا و سرودهای مذهبی
جشنواره Ganesh Chaturthiسپتامبرحیدر آباد، مومبای و پیونتطهیر و غسل بت ها، رقص و آواز
جشن Bihuماه آوریلسراسر هندوستانرقص و موسیقی
جشن Hemisماه ژوئنسراسر هندرقص آیینی اسرار آمیز و جادویی موبدان، با نوای سنج‌ها، طبل‌ها و ترومپت‌های راهبان جوان
جشن Maha Shivratriماه مارسبنارس، سری‌سایلام، گواهاتی و هاریدواربرگزاری سرودهای مذهبی

بهترین زمان سفر به هند از نظر فستیوال ها
بهترین زمان سفر به هند از نظر فستیوال ها

بهترین زمان سفر به گوا

از جمله بهترین و معروف ترین شهرهای ساحلی هند، باید به گوا اشاره کنیم، بنابراین قبل از انتخاب بهترین زمان سفر به شهرهای ساحلی هند، باید با آب و هوای شهر گوا آشنا شوید. از اواسط آبان تا اواسط فروردین به عنوان بهترین زمان برای سفر به گوا شناخته می شود. کمترین بارندگی در گوا در این بازه زمانی به ثبت رسیده و آب و هوای نسبتا معتدلی در این شهر جریان دارد. دمای هوا در فصل های پاییز و زمستان در گوا، همیشه نزدیک به 30 درجه سانتی گراد است و شما می توانید در سواحل این شهر زیبا به تفریح بپردازید.

بهترین زمان سفر به گوا
بهترین زمان سفر به گوا

بهترین زمان سفر به دهلی

آب و هوای دهلی نو در ماه های سپتامبر تا نوامبر، بهترین وضعیت خود را طی می کند. دمای هوا در دهلی نو در این بازه زمانی به 28 تا 30 درجه سانتی گراد کاهش پیدا می کند و به همین علت شما می توانید در هوای متعادل از بهترین جاهای دیدنی دهلی نو دیدن کنید. از قلعه سرخ دهلی گرفته تا قطب منار، پارک ملی دره گل ها، پارک ملی ناندا دوی و معبد نیلوفر آبی، بهترین جاهای دیدنی دهلی را تشکیل می دهند که در بازه زمانی مهر تا آذر می توانید از آنها دیدن کنید.

بهترین زمان سفر به دهلی
بهترین زمان سفر به دهلی

بهترین زمان سفر به بمبئی

آب و هوای بمبئی در بازه زمانی اسفند تا اواسط اردیبهشت و آبان تا دی ماه، بهترین اوقات خود را سپری می کند. شهر بمبئی یکی از مهمترین شهرهای هند محسوب می شود و شامل جاذبه های مختلف گردشگری است. اگر قصد سفر به بمبئی را دارید با خیالی راحت می توانید اقدام به سفر کنید، چون در طول سال اکثر ماه های بمبئی بدون بارندگی و گرم است.

بهترین زمان سفر به بمبئی
بهترین زمان سفر به بمبئی

کلام آخر

آب و هوای هندوستان نسبتا گرم و خشک است، اما در برخی از ماه ها با باران های غافلگیر کننده ای همراه است. به همین دلیل قبل از سفر با مطالعه‌ی این مقاله اطلاعات مناسبی را نسبت به بهترین زمان سفر به هند بدست آورید. به این شکل شما می توانید در زمان درست به مثلث طلایی هند و یا شهرهای مهمی مانند گوا، بمبئی و یا کلکته سفر کنید.

سوالات متداول

ماه های سپتامبر تا نوامبر

مثلث طلایی هند شامل شهرهای دهلی، آگرا و جیپور می شود که بهترین زمان سفر به این سه شهر، از اواسط آبان تا اواسط فروردین است.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.