باغ دلگشا شیراز کجاست و چرا حداقل یکبار باید ازش دیدن کنید؟

 

شیراز با وجود جاذبه های گردشگری فراوان، همواره یکی از شهرهایی است که پذیرای تعداد زیادی از گردشگران است. جاذبه های تاریخی و فرهنگی نظیر تخت جمشید، بازار وکیل، حافظیه و سعدیه از جمله جاذبه های تاریخی و باغ ارم شیراز و باغ دلگشا از دیگر اماکن گردشگری این شهر هستند. در این مقاله قصد داریم تا باغ دلگشا‌ی شیراز را به عنوان یکی از بهترین باغ های گردشگری کشور به شما معرفی کنیم پس با ما همراه باشید.

نگاهی کلی به باغ دلگشا شیراز

سفر به شیراز و بازدید از اماکن تفریحی و گردشگری آن می تواند انتخاب ایده آلی برای تعطیلات شما باشد. تصور کنید که در آب و هوای بی نظیر شیراز در حال تماشای یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی این شهر هستید که در نزدیکی آرامگاه سعدی قرار دارد و بوی بهار نارنج و پرتقال فضای اطراف شما را پر کرده است. به همین دلیل باغ دلگشا شیراز می تواند حداقل یک بار ارزش دیدن داشته باشد اما مطمئن باشید پس از بازدید از این باغ، به دیدن چند باره آن علاقه مند می شوید.

نگاهی کلی به باغ دلگشا شیراز
نگاهی کلی به باغ دلگشا شیراز

تاریخچه باغ دلگشا شیراز

باغ دلگشا شیراز یکی از قدیمی ترین باغ های تاریخ ایران است. قدمت این باغ به قبل از دوره قاجاریان برمی گردد و حتی در دوره صفویان نیز مورد استفاده قرار می گرفته است. در مواردی نیز زمان ساخت آن به دوره ساسانیان اشاره شده است. این باغ در زمان حکومت زندیه، همانند باغ ارم شیراز مورد مرمت قرار گرفت و قسمت های مختلفی از آن ترمیم شد. البته این باغ در سال های بعد نیز چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته است.

معماری باغ دلگشا شیراز

باغ دلگشا یکی از مهمترین نمادهای معماری شهر شیراز است که به اولین عمارت کلاه فرنگی معروف است. دیواره های بلند این باغ در کنار بنای اصلی فوق العاده آن در کنار استشمام بوی نارنج می تواند تجربه بی نظیری از گشت و گذار در این باغ باشد.

در هنگام ورود به باغ، شما متوجه سرسبزی کم نظیر این باغ و جوی آبی که در ابتدای ورودی آن قرار دارد می شوید. این جوی آب از سراسر مسیر منتهی به بنای اصلی عبور می کند و پس از عبور از فواره های بین مسیر ، به عمارت اصلی می رسد که این جوی آب در زمان های گذشته برای شست و شو و خنکی هوا مورد استفاده قرار می گرفته است. در مقابل بنای اصلی یک استخر آب قرار گرفته که خنکی این باغ علاوه بر آب و هوای دلپذیر این شهر، مدیون این استخر آب است. البته در سال های این اخیر این باغ دچار آتش سوزی شد که به معماری اصیل این باغ آسیب جدی وارد شد.

معماری باغ دلگشا شیراز
معماری باغ دلگشا شیراز

معماری بنای اصلی باغ دلگشا

عمارت 3 طبقه این باغ، در کنار کاشی کاری های دیدنی آن ترکیبی از معماری اروپایی با باغ های ایرانی است که برای هر گردشگری جذاب است. ایوان این عمارت یکی از جذاب ترین قسمت های این باغ است به این دلیل که دو ستون بلند قامت این ایوان را مستحکم کرده و قسمت زیرین این ایوان، با سقفی از جنس چوب ایجاد شده است که با گچبری و آینه کاری تزیین شده است.

علاوه بر آیینه کاری و گچبری های چشم نواز در سراسر این باغ، اشعاری از شوریده شیرازی با خط نستعلیق همراه با نقاشی های مختلف طراحی شده است که به زیبایی های این باغ افزوده است. در طبقه دوم این عمارت، باغ موزه ای قرار دارد که با دیدن آثار قدیمی آن حالتان دگرگون می شود. اما بهترین مکان این عمارت، اتاقی است که سرتاسر آن با آینه کاری زیبا و مهندسی شده، شاهکاری تمام معنا را ایجاد کرده است.

بنای اصلی باغ دلگشا شیراز
بنای اصلی باغ دلگشا شیراز

درختان باغ دلگشا شیراز

عمده درختان این باغ حدودا 6 هکتاری از نارنج، پرتقال، کاج، سرو و نخل تشکیل شده است. در قسمت شمالی این باغ، باغچه ای که به باغ طاووس معروف است، قرار دارد که البته در سال های اخیر به دلیل احداث جاده این قسمت از باغ اصلی جدا شده است.

درختان باغ دلگشا شیراز
درختان باغ دلگشا شیراز

نشانی باغ دلگشا شیراز 

باغ دلگشا شیراز در نزدیکی سعدیه شیراز است یعنی این باغ در قسمت شمال شرقی شهر شیراز و سعدیه جنوبی قرار دارد. برای رفتن به این باغ با استفاده از وسایل نقلیه عمومی، باید به پایانه شهید دستغیب شیراز رفته و با استفاده از اتوبوس های بلوار نمازی به چهارراه دلگشا رسیده و با اندکی پیاده روی به باغ دلگشا برسید.

بهترین زمان بازدید باغ دلگشا شیراز

سفر به شیراز و اماکن دیدنی آن در تمام طول سال جذاب است اما سفر به شیراز و باغ دلگشا‌ی آن، در فروردین و اردیبهشت ماه لذت سفر را چند برابر می کند. استشمام بوی بهار نارنج و تماشای شکوفه های آن در آب و هوای فوق العاده شیراز در ابتدای اردیبهشت ماه، از جمله کارهایی است که می تواند برای شما خاطره انگیز باشد.

در دیگر ماه های بهار و تابستان، استفاده از طبیعت سرسبز و خنکی مثال زدنی این باغ می تواند همچنان جذاب باشد. همچنین در سایر ماه های سال می توانید به بازدید از بنای اصلی این باغ و تماشای برگ های خشک شده این باغ بنشینید.

 

ساعات بازدید و امکانات رفاهی باغ دلگشا شیراز

باغ دلگشا شیراز، همه روزه از ساعت 8 صبح تا 10 شب پذیرای گردشگران است.در محوطه داخلی آن کافی شاپ، موزه باغ دلگشا و سایر امکانات گردشگری برای مسافران تدارک دیده شده است.

سخن پایانی

در این مقاله از همیار تریپ به بررسی و معرفی باغ دلگشا شیراز به عنوان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری این شهر پرداختیم تا در سفر به این شهر از زیبایی های این باغ بهره ببرید. خنکی دلپذیر در کنار سرسبزی فوق العاده این باغ که سرشار از درختان نارنج و پرتقال است می تواند هر گردشگری را به سمت خود جذب کند. همانطور که اشاره کردیم، اواخر فروردین ماه و ابتدای اردیبهشت ماه یکی از بهترین زمان های سفر به شیراز و بازدید از باغ دلگشا است.

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.