تفاوت بلیط چارتری و سیستمی [توضیحات کامل]

تفاوت بلیط چارتری و سیستمی، یکی از مسائل مهمی است که قبل از خرید بلیط پرواز یا رزرو بهترین تورهای داخلی باید به آن توجه داشته باشید. اگر شما سری به سایت های گردشگری و آژانس‌های هواپیمایی بزنید ، با دو نوع بلیط به نام‌های چارتری و سیستمی مواجه می شوید.

بلیط های چارتری و سیستمی، هرکدام علاوه بر مزایای خود از معایبی هم برخوردار هستند. اما شما باید قبل از سفر، تفاوت آنها را بدانید تا مناسب ترین بلیط را برای خود را انتخاب کنید.

مطمئنا برای شما هم، قبل از انتخاب و خرید بلیط ، نکاتی حائز اهمیت است که آنها را معیار خرید خود قرار می دهید . اگر در مورد تفاوت بلیط چارتری و سیستمی مطالعه کنید، احتمالا خرید بلیط برایتان آسان تر خواهد شد و تصمیم نهایی در این زمینه را خواهید گرفت.

تفاوت های بین بلیط چارتری و سیستمی
بررسی تفاوت های بین بلیط چارتری و سیستمی

تفاوت بلیط چارتری و سیستمی چیست ؟

اگر قصد گردشگری، ایرانگردی، سفرهای خارجی و به طور کلی قصد پرواز به مقصدی دیگر را دارید ، پس از گشت و گذار در اینترنت و سایت های مختلف با قیمت های مختلفی برای یک پرواز مواجه خواهید شد. در اصل تفاوت قیمت بلیط سیستمی و چارتری باعث این حجم از اختلاف قیمت شده است.
برای فهم بهتر این موضوع، باید تعاریفی از بلیط چارتری و سیستمی را مطالعه کرده و مزایا و معایب آنها را مقایسه کنید.

بلیط چارتری هواپیما

بلیط های چارتری از قیمت پایین‌تری نسبت به سیستمی برخوردار هستند . اما اینکه چرا بلیط چارتری می تواند با این قیمت ارزان به فروش برسد ، سوال اصلی بسیاری از مسافران هوایی می باشد. البته باید به این موضوع اشاره کرده که تفاوت بلیط چارتری و سیستمی ، فقط در قیمت آنها خلاصه نمی شود. برای اینکه فرق بلیط چارتر و سیستمی را به خوبی درک کنید، تعاریفی از پرواز چارتر و بلیط چارتر را در اختیارتان قرار می دهیم.

پرواز چارتر
شرکت های گردشگری و آژانس های مسافرتی ، معمولا بخشی از صندلی های یک پرواز و یا در مواقعی تمام صندلی های آن را خریداری می کنند . پس از آن شما بلیط هواپیما را به جای شرکت های هواپیمایی یا ایرلاین ها ، از آژانس‌های مسافرتی خریداری می کنید. به این پروازها ، پرواز چارتر گفته می شود.

بلیط چارتر

احتمالا با تعریفی که از پرواز چارتر داشتیم ، تعریف بلیط چارتر هم برایتان مشخص شده باشد. در واقع بلیط چارتر همان بلیط پروازهای چارتر می باشد که شرکت های گردشگری آن را به شما می فروشند. این بلیط ها همان بلیط های ارزان قیمتی هستند که گاهی اوقات با آنها مواجه می شوید. دلیل این قیمت ارزان هم ، ضرر نکردن شرکت های گردشگری می باشد.
در واقع وقتی یک شرکت گردشگری یا آژانس مسافرتی ، تعداد صندلی زیادی از یک پرواز را خریداری می کند ، برای عدم ضرر کردن مجبور به فروش بلیط ها با قیمتی پایین تر است. البته این ارزان بودن هم همراه با معایبی می باشد.

مزایای بلیط چارتری

در ادامه بررسی تفاوت بلیط چارتری و سیستمی هواپیما ، باید از مزایای بلیط چارتری مطلع شویم . اگر بخواهیم به مزایای بلیط چارتری بپردازیم ، کار طولانی و سختی نخواهیم داشت ، چون تنها مزیت این بلیط ها قیمت آنها می باشد. بلیط چارتری با توجه به ضررهای هنگفتی که متوجه شرکت های گردشگری می باشد ، در برخی از روزهای سال بسیار ارزان می باشد.

تفاوت خرید بلیط چارتری و سیستمی را در شب عید که اکثریت پروازها رزرو شده اند، می توانید مشاهده کنید . بلیط های سیستمی در این مواقع به سرعت به پایان می رسند و این بلیط های چارتری هستند که برای مسافرین باقی می مانند و به همین دلیل قیمت آنها بیشتر می شود.

بهتر است برای خرید بلیط چارتری شب عید ، کمی زودتر اقدام کنید تا با تخفیف ها و قیمت های کمتری مواجه شوید.

بلیط چارتر هواپیما
بررسی ویژگی های بلیط چارتر هواپیما

معایب بلیط چارتری

توجه داشته باشید که با وجود معایب متعددی که یک بلیط چارتری برای شما خواهد داشت ، باز هم در مواقعی این بلیط ها مشتری خود را داشته و مقرون به صرفه خواهند بود. این معایب متعدد که می تواند شما را از خرید آن منصرف کند عبارتند از :

 • عدم استرداد وجه
 • عدم امکان لغو پرواز
 • عدم امکان تغییر پرواز
 • عدم اختلاف بین قیمت بلیط بزرگسال و کودکان
 • نوسان دائمی و یکسان نبودن قیمت بلیط چارتری
 • موجود بودن این بلیط ها فقط برای شهرهای پر تردد

بلیط سیستمی هواپیما

مسئله‌ی مهم در مورد تفاوت بلیط چارتری و سیستمی ، ثبات در نرخ آنها می باشد. بلیط سیستمی در واقع همان بلیط شرکت‌های خطوط هواپیمایی یا ایرلاین ها می باشد. این بلیط ها دارای نرخ مشخص شده ای از سمت شرکت ها می باشد که در طول سال، این نرخ تغییر نخواهد کرد. شما با خرید این بلیط ها بدون توجه به نوسانات قیمت ها و با خیالی آسوده، می توانید بلیط خود را تهیه کرده و به مسافرت بروید.

مزایای بلیط سیستمی

احتمالا تا به اینجا به پاسخ سوال “تفاوت بین بلیط چارتری و سیستمی چیست؟”، رسیده اید. اگر به دنبال سفری با خیال راحت هستید بلیط سیستمی بهترین انتخاب برای شماست. هرچند ممکن است در مقاطعی از طول سال قیمتی به مراتب گران تر از بلیط چارتری داشته باشد. از مزایای متعدد بلیط سیستمی باید به موارد زیر اشاره داشته باشیم :

 • امکان تغییر زمان پرواز
 • امکان لغو بلیط از طرف شما
 • امکان رزرو بلیط برای تاریخ های آینده
 • استرداد بخش قابل توجهی از هزینه شما
 • تفاوت نرخ بلیط کودکان و بزرگسالان با یکدیگر
 • احتمال لغو از طرف شرکت هواپیمایی بسیار پایین تر از چارتری می باشد.

 

 بلیط سیستمی هواپیما
بررسی ویژگی بلیط سیستمی هواپیما

معایب بلیط سیستمی

با توجه به مزایای گفته شده از بلیط سیستمی ، احتمالا شما هم به این نتیجه رسیده باشید که تنها عیب آنها ، قیمت بالای آن می باشد. بلیط سیستمی با توجه به تعداد مسافران و استقبال آنها تغییر نمی کند و همیشه یک نرخ نسبتاً ثابت دارد که می تواند نکته ای منفی تلقی شود.

در طول یک سال، ماه ها و روزهای کمی وجود دارد که مسافرین از پروازها استقبال زیادی کنند. به طور معمول حدوداً 2 یا 3 ماه از سال را می توان ماه های مناسب سفر دانست . در دیگر روزهای سال تفاوت قیمت بلیط سیستمی و چارتری آنقدر محسوس هست ، که احتمالا تمام مزایای بلیط سیستمی را نادیده بگیرید و به سمت بلیط های ارزان چارتری بروید.

در واقع با توجه به متغیر بودن قیمت بلیط چارتری نسبت به تعداد مسافران ، این بلیط در روزهای زیادی از سال به صرفه تر از بلیط سیستمی خواهد بود.

فرق بلیط چارتر با سیستمی چیست ؟

احتمالا با بررسی این بخش از مطلب ، بتوانید فرق بلیط چارتری با سیستمی را کاملا متوجه شوید. با مطالب گفته شده ، به این درک می‌رسیم که نمی توان فقط یک بلیط را برای همیشه انتخاب کرد. شما با توجه به اطلاعاتی که نسبت به این بلیط ها کسب کردید ، باید در روزهای شلوغ ایرلاین ها ، از بلیط سیستمی استفاده کرده و در روزهایی که مردم کمتر به سفر می‌روند ، از بلیط چارتری استفاده کنید.
البته که در شرایط کمبود مسافر هم ، معایب بلیط چارتری قابل پوشش نخواهد بود. ممکن است لغو پرواز چارتری از سمت شرکت های گردشگری یا مسائل دیگر برای شما آزار دهنده باشد و در آخر هم از بلیط سیستمی استفاده نمایید. در پایان به این نتیجه می‌رسیم که تفاوت بلیط چارتری و سیستمی ، با توجه به بودجه شما قابل تغییر خواهد بود. اگر نمی دانید کدام را انتخاب کنید، باید به بودجه خود برای پرواز نگاه کنید.

اگر از نظر هزینه مشکل ندارید بهترین انتخاب برای شما پروازهای ایرلاین های معتبر با بلیط سیستمی خواهد بود، اطلاعات کاملا تر را می توانید با تماس با کارشناسان یا مراجعه به سایت همیارتریپ کسب نمایید.

سوالات متداول

برای مسیرهای پر تردد ، شرکت های چارتر‌کننده ، تعدادی از صندلی ها را خریداری می کنند و در لحظه آخر با قیمتی بالاتر به مسافرانی که نیاز دارند می فروشند.

بلیط های سیستمی در صورت کنسلی از طرف مسافرین ، شامل 15 درصد تا 70 درصد جریمه می شوند و باقی مبلغ به مسافرین بازمیگردد. این درصد ، به میزان زمانی که به پرواز مانده بستگی دارد.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.