ارز مسافرتی چیه؟ کامل ترین راهنمای گرفتن ارز مسافرتی

گرفتن ارز مسافرتی ، یکی دیگر از راهکارهای کاهش هزینه‌ی سفر محسوب می‌شود. شما با گرفتن ارزهایی مثل دلار، پوند و یا یورو، از صرافی‌های دولتی می‌توانید با خیال راحت در تورهای خارجی مختلف ثبت نام کنید. به طور معمول کمتر کشوری پیدا می‌شود که از قبول این ارزها خودداری کند. در این سال‌ها که نرخ ارز به شکل عجیبی نوسان داشته و بالا رفته است، سیاست ارز مسافرتی از سوی دولت‌ها به کار گرفته شده است.

البته در نظر داشته باشید که در حال حاضر فقط به برخی از کشورها، ارز مسافرتی تعلق می گیرد. در ادامه خواهید فهمید که باید ارز مسافرتی از کجا بگیریم و برای گرفتن آن باید از چه شرایطی برخوردار باشیم.

ارز مسافرتی چیست؟ شرایط دریافت ارز
شرایط دریافت ارز برای افراد

ارز مسافرتی چیست؟

با توجه به قیمت بی ثبات ارز در سالیان اخیر، سیاست عرضه‌ی ارز مسافرتی در دستور کار دولت‌ها قرار گرفت. طبق این سیاست مسافران می توانند برای سفرهای خارجی خود از صرافی های دولتی، تا مقدار محدودی ارز مسافرتی دریافت کنند. اما گرفتن ارز مسافرتی طبق قانون تصویب شده در سال 1400، فقط به برخی کشورها تعلق می گیرد. در مورد نرخ آن هم دولت و بانک مرکزی تصمیم گیرنده هستند و در واقع، ارز مسافرتی قیمت ثابتی ندارد.

نکته دیگری که در مورد ارز مسافرتی وجود دارد، محدودیت در دریافت آن است. هر شخص در سال فقط یک بار می تواند ارز مسافرتی دریافت نماید.

مقدار ارز مسافرتی 1401

مقدار ارز مسافرتی که به هر فرد تخصیص پیدا می کند، با 3 عنوان در بازار و صرافی ها عرضه می شود، که می توانید آن را تهیه کنید. همچنین به جز ارز مسافرتی، گزینه‌ی استفاده از نرخ توافقی هم پیش روی مسافران قرار دارد. جدول زیر نشان دهنده‌ی مقدار ارز تحویلی به هر شخص می باشد.

ارز مسافرتی سفر هوایی با ویزا500 یورو
ارز مسافرتی سفر هوایی بدون ویزا300 یورو
ارز مسافرتی زمینی، ریلی، دریایی300 یورو (معادل با تمامی ارزها)
ارز توافقی برای سفرهای خارجی2000 یورو
در نظر داشته باشید که مقدار ارز مسافرتی تعیین شده است، اما قیمت آن را روزانه در حال تغییر است و باید با مراجعه به سایت های مربوط به صرافی، از قیمت ها مطلع شوید.

 

راهنمای دریافت ارز مسافرتی 1401
بررسی روشهای دریافت ارز مسافرتی 1401

نکات مهم قبل از گرفتن ارز مسافرتی

 • برای گرفتن ارز مسافرتی، باید 7 روز قبل از تاریخ پرواز اقدام نمایید.
 • افراد متقاضی، باید به همراه مدارک لازم به فرودگاه مراجعه کنند تا ارز مسافرتی را دریافت کنند.
 • برای تحویل ارز مسافرتی مربوط به سفرهای زیارتی، باید نامتان در سامانه سازمان حج و زیارت ثبت گردد.
 • برای مسافرت های خانوادگی، هر فرد باید جداگانه درخواست خود را ثبت کند.
 • ارز مسافرتی، فقط مربوط به کشورهای خارجی می باشد، پس باید بلیط پرواز خود را ارائه دهید.
 • حضور فرد متقاضی، الزامی است و شخص دیگری نمی تواند به عنوان نماینده آن را دریافت کند.
 • ارز مسافرتی به افراد دو تابعیتی تعلق نمی گیرد.
 • ارز مسافرتی به افراد زیر 12 سال تعلق نمی گیرد.
 • در صورت داشتن پاسپورت المثنی، پاسپورت اولیه را جهت بازدید توسط مسئول صرافی به همراه داشته باشید.
 • در ساعات باز بودن بانک ها به صرافی مراجعه کنید تا بتوانید انتقال پول به صرافی را انجام دهید.

مدارک لازم برای گرفتن ارز مسافرتی

بهتر است قبل از مراجعه به فرودگاه، مدارک لازم برای گرفتن ارز مسافرتی را آماده کنید تا کار شما سریع‌تر پیش برود. مدارک لازم عبارتند از:

 • اصل و کپی پاسپورت: برای گرفتن ارز مسافرتی، باید پاسپورت شما دارای حداقل 6 ماه اعتبار باشد.
 • اصل و کپی بلیط هواپیما دارای مهر آژانس هواپیمایی: ارائه‌ی بلیط هواپیما به همراه کپی آن الزامی است. پس اگر بلیط خود را به صورت اینترنتی خریداری کرده اید، توجه داشته باشید کد رهگیری و اطلاعات مربوط به آژانس هواپیمایی روی آن درج شده باشد.
 • رسید پرداخت وجه مربوط به عوارض خارج از کشور
 • تحویل فرم درخواست ارز: در زمان اقدام برای گرفتن ارز مسافرتی، باید فرم درخواست ارز را به دقت پر کنید.
 • اصل و کپی کارت ملی: اگر کارت ملی هوشمند خود را دریافت نکرده اید، ارائه‌ی رسید درخواست کارت ملی کافی است.
 • اصل و کپی ویزا: اگر مقصد شما کشوری است که به ویزا نیاز دارید، باید اصل و کپی آن را ارائه دهید.
 • شماره موبایل و حساب بانکی به نام خود شخص: هر شخص باید شماره موبایل و یک حساب بانکی به نام خود، به صرافی دولتی ارائه دهد.

ارز مسافرتی از کجا بگیریم؟

سوال اصلی تمام مسافران در زمان رزرو بهترین تورهای خارجی مربوط به محل دریافت ارز مسافرتی است. برای گرفتن ارز مسافرتی شما باید به صرافی های دولتی، صرافی بانکی یا صرافی های خصوصی مراجعه کنید. مدارک گفته شده برای دریافت ارز مسافرتی را هنگام مراجعه به صرافی ها با خود همراه داشته باشید.

البته توصیه می شود ارز مراجعه حضوری خودداری کنید و مراحل اقدام برای دریافت ارز مسافرتی را به صورت اینترنتی انجام دهید. در حال حاضر بانک مرکز با راه اندازی سایتی با عنوان مای آیس، کار را برای مسافران راحت تر کرده است.

کافیست شما با مراجعه به سایت نامبرده، ثبت نام را انجام داده و مدارک لازم را بارگذاری کنید. پس از ثبت و تایید اطلاعات شما از سمت صرافی، تاریخ گرفتن ارز مسافرتی برای شما پیامک خواهد شد. برای پیگیری ارز مسافرتی هم می توانید به همین سایت مراجعه نمایید.
نحوه دریافت ارز مسافرتی از سامانه برخط بازار متشکل ارز ایران
چگونه ارز مسافرتی را از سامانه برخط بازار متشکل ارز ایران دریافت کنیم

ارز مسافرتی ترکیه

کشور ترکیه که در این سال ها هدف بسیاری از گردشگران ایرانی بوده است، نیازی به ویزا ندارد. پس با توجه به این نکته شما برای گرفتن ارز مسافرتی بهترین تور ترکیه از تهران می توانید اقدام کنید و 300 یورو دریافت کنید. این سفر زمینی یا هوایی باشد، در مقدار ارز مسافرتی برای ترکیه تفاوتی ایجاد نمی کند.

ارز مسافرتی عتبات

ارز مسافرتی برای سفرهای زیارتی هم پرداخت می شود. مراحل دریافت آن به جز یک مورد تفاوتی با کشورهای دیگر ندارد. تنها کافیست برای سفرهای زیارتی نام خود را در سامانه سازمان حج و زیارت ثبت کنید. برای گرفتن ارز مسافرتی عراق، باید قبل از سفر در سامانه سماح ثبت نام کرده باشید. ارائه‌ی برگه‌ی ثبت نام نهایی شما در سامانه سماح به صرافی ها الزامی است.

شرایط گرفتن ارز مسافرتی 1401

بانک مرکزی برخلاف قوانین ارز مسافرتی 1400، قوانین جدیدی را برای دریافت ارز مسافرتی 1401 به تصویب رسانده است. ارز مسافرتی سال 1400 قیمت کمتری نسبت به 1401 داشت، اما این تنها تفاوت نیست. بانک مرکزی فقط 5 بانک را برای روند تحویل ارز مسافرتی به مسافران تعیین نموده است. 

 • بانک ملی
 • بانک پارسیان
 • بانک تجارت
 • بانک ملت
 • بانک سامان

توجه داشته باشید که ارز مربوط به عتبات، از طریق بانک های تجارت و پارسیان پرداخت می گردد.

تفاوت ارز دانشجویی و ارز مسافرتی

علاوه بر ارز مسافرتی، ارزی با نام ارزش دانشجویی عرضه می شود. ارز دانشجویی مربوط به دانشجویان ایرانی خارج از کشور می باشد. اگر در خارج از کشور تحصیل می کنید، می توانید به مقدار تعیین شده از طرف دولت برای کمک هزینه‌ی زندگی در کشوری که هستید ارز دانشجویی دریافت کنید.

گرفتن ارز دانشجویی برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشد. این ارز به دانشجویانی که بورسیه نیستند و در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم تحصیل می کنند تعلق می گیرد.

برای دریافت ارز دانشجویی باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • به حد نصاب رسیدن نمره‌ی آزمون زبان مورد تایید وزارت علوم
 • پذیرش قطعی و غیر مشروطی از دانشگاه های خارجی که به تایید وزارت علوم رسیده اند
 • داشتن کارت پایان خدمت
 • داشتن گواهی اشتغال به تحصیل

سوالات متداول

ارز مسافرتی بانک ملی در شعب مختلف آن در شهرهای کشور پرداخت می شود. برای اطلاع از واحدهای ارز مسافرتی بانک ملی به به وب units.bmi مراجعه کنید.

شما برا گرفتن ارز مسافرتی می توانید به بانک ها و صرافی های معتبری که در فرودگاه امام هستند مراجعه کنید.

شما در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 16:30 و در روز پنجشنبه از ساعت 8 الی 16، می توانید برای گرفتن ارز مسافرتی از طریق این سامانه اقدام نمایید. این سامانه همان سایت مای آیس  است که بالاتر گفته بودیم.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.