ایاصوفیه استانبول کجاست؟ + [عکس ایاصوفیه استانبول]

 

مسجد ایاصوفیه یکی از بهترین جاهای دیدنی استانبول و کشور ترکیه است. هر کسی که به ترکیه سفر می کند، بازدید از مسجد ایاصوفیه استانبول را حتما در برنامه خود قرار می دهد. این بنای باشکوه و زیبا از شاهکار های معماری بیزانس است. با ما همراه باشید تا در این مقاله هر چیزی را که برای بازدید از مسجد ایاصوفیه لازم است بدانید، در اختیار شما قرار دهیم.

مسجد ایاصوفیه استانبول
مسجد ایاصوفیه استانبول

معرفی مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه استانبول برای هر توریستی که قصد سفر به ترکیه را دارد، تبدیل به نماد ترکیه و شهر استانبول شده است و تصویر آن را به عنوان معروف ترین بنای ترکیه در ذهن خود ثبت کرده است. مسجد ایاصوفیه در منطقه سلطان احمد استانبول قرار گرفته و قبه ها و مناره های بلندش، از مهمترین دیدنی های استانبول است.

معرفی مسجد ایاصوفیه
معرفی مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه کجاست؟

برای بازدید از مسجد ایاصوفیه استانبول لازم است بدانید که این مسجد در بخش اروپایی استانبول در میدان ایاصوفیه واقع شده است. این محله پر رفت و آمد و توریستی است که در کنار آن هتل ها و مراکز خرید قرار دارد. شما با رفتن به مسجد ایاصوفیه می توانید از همسایه آن یعنی مسجد سلطان احمد هم دیدن کنید. کاخ توپکاپی که اولین کاخ پادشاهان عثمانی در ترکیه است نیز، در فاصله کمی از ایاصوفیه قرار دارد. اگر محل اقامت شما از این مسجد زیبا دور است، می توانید با استفاده از تراموا و تکسیم به ایاصوفیه استانبول برسید.

مسجد ایاصوفیه کجاست؟
مسجد ایاصوفیه کجاست؟

تاریخچه مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه یادگار امپراتوری روم شرقی و شاهکار معماری بیزانسی است. این عبادتگاه تاریخی به عنوان کلیسای جامع مسیحی ارتدوکس، کلیسای جامع کاتولیک رومی، مسجد عثمانی و یک موزه استفاده شده است. سازمان یونسکو این مسجد تاریخی را به عنوان میراث جهانی به ثبت رسانده است و مورد احترام مسیحیان و مسلمانان است. پس از فتح استانبول، سلطان محمد فاتح دستور داد کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کنند. سلیمان اول نیز دستور داد نقاشی ها و نگارگری های داخل مسجد را بپوشانند تا در آنجا نماز جمعه خوانده شود. در زمان مراد چهارم، آیاتی از قران در دیوارها و سقف این بنا اضافه شد. علاوه بر این لوح هایی دور تا دور سقف ایاصوفیه نصب شد که نام های الله، محمد، ابوبکر، عمر، عثمان، علی، حسن و حسین نوشته شده بود. پس از به قدرت رسیدن آتاتورک در ترکیه، این مسجد به موزه تبدیل شد و تا ژوئیه 2020 به همین شکل ماند تا این که رجب طیب اردوغان دوباره دستور داد تا به مسجد تبدیل شده و در آن نماز اقامه شود.

تاریخچه مسجد ایاصوفیه
تاریخچه مسجد ایاصوفیه

معماری مسجد ایاصوفیه

معماری در روم شرقی یا بیزانس تاثیر زیادی از مسیحیت آغازین می گرفت. در قرن 6 میلادی حکومت ژوستی نین به وجود آمد که از آثاری حمایت می کردند که شکوه و عظمت شاهانه داشتند. ایاصوفیه استانبول بنای مهمی است که از زمان ژوستی نین در استانبول باقی مانده است و نام یونانی آن «هاگیا صوفیا» به معنی کلیسای حکمت مقدس است. طاق ها و ستون های مسجد ایاصوفیه هماهنگی زیبایی با هم دارند. چهار ستون بزرگ، چهار طاق مسجد را بالا نگه داشته و گنبد بزرگ مسجد روی این ستون ها قرار گرفته است. عمق گنبد 18 متر و ارتفاع آن از سطح زمین 56 متر است. 40 پنجره در کنار هم در ساقه گنبد مسجد قرار گرفته اند که نور خورشید را به داخل این بنای زیبا می تابانند.

معماری مسجد ایاصوفیه
معماری مسجد ایاصوفیه

اطلاعات بازدید از مسجد ایاصوفیه

بازدید از مسجد ایاصوفیه استانبول نیاز به تهیه بلیت ندارد و کاملا رایگان است. همچنین همه روزه به صورت 24 ساعته امکان بازدید وجود دارد. بهترین زمان برای بازدید روز های شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 تا 12 است. به یاد داشته باشید که برای بازدید از مسجد ایاصوفیه باید پوشش اسلامی را رعایت کنید و هنگام برگزاری نماز جماعت، سکوت را رعایت کنید. در روز های جمعه که در مسجد نماز جمعه اقامه می شود، دسترسی به بعضی از قسمت های مسجد امکان پذیر نیست.

ساعت بازدید از مسجد ایاصوفیه
ساعت بازدید از مسجد ایاصوفیه

کلام آخر

در سال های اخیر سفر به ترکیه و بازدید از جاذبه های گردشگری این کشور در میان ایرانیان گسترش یافته است. در این مقاله به معرفی یکی از بناهای زیبا و تاریخی ترکیه یعنی مسجد ایاصوفیه استانبول پرداختیم. امیدواریم با دانستن این اطلاعات، سفری لذت بخش را تجربه کنید.

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.