گیت فرودگاه به چه چیزهایی حساسیت دارد؟ [حساسیت های گیت فرودگاه]

حساسیت های گیت فرودگاه یا اینکه گیت فرودگاه به چه چیزهایی حساسیت دارد؟ سوالی که حتما باید قبل از سفرهای هوایی و مراجعه به فرودگاه از خود بپرسید. تامین امنیت در فرودگاه توسط تجهیزات پیشرفته ای صورت می‌گیرد. گیت های فرودگاه به کوچکترین موارد مشکوک هم حساسیت نشان داده و جلوی مسافرین را خواهند گرفت. برای عبور راحت و آسان از این گیت های ورودی باید سعی کنید قبل از رسیدن به آنها وسایل غیرمجاز خود را جدا کنید. اما حساسیت گیت فرودگاه به چه چیزهایی است؟ چه کار کنیم تا راحت تر از گیت فرودگاه عبور کنیم؟ پاسخ این سوالات را در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

حساسیت گیت فرودگاه
گیت فرودگاه روی چه چیزهایی حساسه؟

نکات مهم قبل از عبور از گیت فرودگاه

یکی از معایب سفر با هواپیما، عبور از گیت های مختلف و ایستادن در صف های طولانی آنهاست. اگر افراد از قوانین اطلاع داشته باشند می توانند با رعایت آنها به سرعت بیشتر بازرسی کمک کنند. بازرسی در فرودگاه ها همیشه مراحل پیچیده ای دارد، شاید به این دلیل که تامین امنیت پرواز یکی از سخت ترین کارها محسوب می شود. فرض کنید سخت گیری ها در گیت فرودگاه صورت نگیرد و فردی با عبور وسایل غیر مجاز امنیت شما در آسمان را به خطر بیاندازد، در این شرایط احتمالا از عدم سخت‌گیری در گیت‌ها شکایت خواهید داشت.

حساسیت گیت فرودگاه به چه چیزهایی است؟

وسایل تیز و برنده

تامین امنیت مسافرین مهمترین دغدغه‌ی مسئولین یک پرواز محسوب می شود. هر وسیله ای که قابلیت برهم زدن این امنیت را داشته باشد، ممنوع است. وسایل تیز و برنده هم از همین دست وسایل است که در هنگام عبور از گیت فرودگاه غیرمجاز به حساب می آیند. شاید وسایلی برای کارهای معمولی و شخصی شما باشند، اما از نظر نیروهای امنیتی فرودگاه، این وسایل خطرناک دانسته شوند.

در این صورت مقدور به حمل وسایل خود تا مقصد نخواهید بود. بهترین راهکار در این زمان کمک گرفتن از شرکت پست است. اما وسایلی کوچک و معقول مانند موچین، میل بافتنی، ناخن گیر، سوزن و یا قیچی را می توانید در چمدان قرار دهید و بدون مشکل از گیت عبور کنید. در واقع حساسیت گیت فرودگاه در صورتی شامل این وسایل نمی شود که آنها را در چمدان و قسمت باری هواپیما نگهداری کنید.

عبور از قسمت امنیتی فرودگاه
مسیر گذر از گیت فرودگاه

حیوان خانگی

حساس بودن گیت فرودگاه به حیوان خانگی به فرودگاه مبدا و مقصد شما بستگی دارد. برخی از فرودگاه ها به شکل سخت‌گیرانه‌تری قفس حیوانات و خود حیوان را بازرسی کرده و آن را از دستگاه ایکس ری عبور می دهند. اما بعضی از فرودگاه ها هم حساسیت کمتری داشته و شما می توانید به همراه حیوان خانگی خود از گیت عبور کنید. در این مورد قفس حیوان به شکل جداگانه بررسی خواهد شد.

وسایل الکترونیکی بزرگ مثل لپ تاپ

به همراه داشتن وسایلی همچون لپ تاپ یا تبلت و گوشی در هواپیما ممنوع نیست و این وسایل شامل موارد حساسیت گیت فرودگاه نمی‌شوند. اما باید در نظر داشته باشید با توجه به بازرسی جداگانه‌ی این وسایل، آنها را به شکل جداگانه وارد گیت کنید. اگر به دنبال تسریع در انجام کارها هستید در هنگام جمع آوری وسایل برای سفر، وسایل الکترونیکی بزرگ را همراه با دیگر وسایل قرار ندهید.

مواد غذایی مشکوک

گفته بودیم که دغدغه‌ی اصلی و مهم مسئولین فرودگاه و پرواز، امنیت مردم در آسمان است. اما نکته دیگری که می تواند حساسیت گیت فرودگاه و نگهبانان را شامل شود، قاچاق کالا یا مواد مخدر است. در بسیاری از فرودگاه های دنیا علاوه بر دستگاه ایکس ری، سگ های نگهبان هم به کار گرفته می شوند. اگر مواد غذایی مشکوکی داشته باشید احتمالا با این سگ ها مواجه خواهید شد و جلوی شما گرفته می‌شود.

برای حل این مشکل بهتر است مواد غذایی را با خود به داخل کابین نبرید و ترجیحا آنها را در چمدان و قسمت بار هواپیما قرار دهید. بدین شکل کار شما در گیت فرودگاه با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

قرص و دارو

داروهای خاص می توانند یکی دیگر از راه های تخلف در هنگام پرواز محسوب می شود. اگه قرص های ناشناخته و عجیب با خود به همراه داشته باشید جلوی شما گرفته می شود تا تکلیف قرص ها را مشخص کنید. علاوه بر این موضوع داروهای خاصی که از خود گاز ترشح می کنند مثل اسپری آسم، فقط تا مقدار تعیین شده ای امکان عبور از گیت فرودگاه را دارند. شما برای تسریع کارها و حل مشکلات، قبل از مراجعه به فرودگاه نسخه پزشکی خود را هم تهیه نمایید.

زیورآلات

بدترین صدا در فرودگاه می تواند صدای بوق و آژیر دستگاه ایکس ری باشد. شاید گاهی پیش بیاید که بارها و بارها از داخل دستگاه عبور کنید تا وقتی که مشکل حل شود. اما بیشترین صدای بوق مربوط به فلزات است. دستگاهی که به فلزات حساسیت دارد را نباید تحریک کرد تا وقت کمتری تلف شود. حساسیت گیت فرودگاه به فلز آنقدر زیاد است که کوچکتری فلزات درون لباس هم می تواند صدای آن را در بیاورد. قبل از ورد به گیت فرودگاه گردنبند، ساعت، کمربند، دستبند و هر زیورآلاتی را از خود جدا کنید.

اقلام همراه با موی سر

اگر برای بار اول قصد سفر با هواپیما را دارید، احتمالا متوجه نشوید که صدای بوق ممتد دستگاه گیت فرودگاه چقدر آزاردهنده است. پیش از مراجعه به فرودگاه باید سعی کنید از تمام حساسیت های گیت فرودگاه مطلع شده و آنها را رعایت کنید تا کمترین وقت را برای رد شدن از آنها سپری کنید. انواع گیره و کلیپس سر برای بانوان می تواند عامل دیگری باشد که باعث اذیت شما شود. هنگام عبور از گیت فرودگاه بهتر است وسیله ای روی موهایتان قرار نگرفته باشد.

کفش هایی با بند بلند مثل پوتین

ایرادهایی که از شما و بار همراهتان گرفته می شود فقط توسط دستگاه های موجود نیست و گاهی با مشکوک شدن نگهبانان به شما، ممکن است از شما درخواست شود کفش های خود را در‌بیاورید. در چنین شرایطی پوتین ها، بوت ها و چکمه ها می توانند وقت زیادی را از شما بگیرند.

اضافه بار

احتمالا شما هم موافق باشید که زمان زیادی از عمر ما در صف های طولانی گذشته است. یکی از این صف ها، صف گیت فرودگاه است. اگر شما هم پشت سر افرادی قرار بگیرید که از اضافه بار زیادی برخوردار هستند، حتی به شکل مرتب و دسته بندی شده، از طولانی شدن چک کردن وسایل آنها رنج خواهید برد. البته گاهی اوقات با توجه به ضروری بودن حمل وسایل، راه حلی برای این موضوع وجود ندارد و شما فقط باید تحمل کنید، شاید روزی هم خودتان اضافه بار زیادی داشته باشید.

وسایل ممنوعه در هواپیما

به طور کلی بهتر است از وسایل ممنوعه در هواپیما و قسمت باری مطلع شوید تا هیچ وسیله‌ی ممنوعه ای را با خود به فرودگاه نبرید. به این شکل شما کمترین زمان را در فرودگاه معطل خواهید شد و حساسیت گیت فرودگاه را تحریک نمی کنید. وسایل ممنوعه در هواپیما عبارتند از:

 • ابزارآلات
 • مواد آتش زا
 • وسایل تیز
 • مایعات
 • انواع سلاح
 • لوازم آرایش
 • وسایل ورزشی
 • خوراکی های فاسد شدنی
 • داروهای غیرمجاز
 • مواد مخدر
 • مواد منفجره
 • حیوانات خانگی

البته در برخی از این موارد تبصره هایی وجود دارد که می توانید تا مقداری از آنها را وارد هواپیما کنید. برای اطلاع بیشتر در مورد وسایل ممنوعه در هواپیما، می توانید به بخش راهنمای سفر مراجعه کنید.

حساسیت گیت فرودگاه شامل چه چیزایی میشه؟
مواردی که باعث حساسیت گیت فرودگاه می شود

دستگاه ایکس ری فرودگاه چه کار می کند؟

دستگاه X-Ray می تواند در زمینه هایی مثل کشف مواد مخدر، انواع اسلحه، چاقوها، مواد منفجره و هر ماده خطرناک دیگری به مامورین فرودگاه کمک کند. این دستگاه با اشعه ماورای بنفش حتی می تواند مواد مخدر داخل بدن افراد را هم شناسایی کند. شاید مهمترین و سخت گیرترین دستگاه در گیت فرودگاه همین دستگاه ایکس ری باشد.

سوالات متداول

دستگاه های ایکس ری به طور دقیق مواد مخدر را شناسایی نمی کند ولی کوچکترین مواد مشکوکی را کشف کرده و به مامورین امنیت فرودگاه کمک خواهد کرد.

حساسیت گیت فرودگاه به تمام فلزات شامل پلاتین های داخل بدن هم می شود و آنها را به خوبی کشف می کند. البته با توضیح به مامورین و کمی بازرسی بدنی ویژه تر با توجه به صدای بوق گیت فرودگاه، می توانید از گیت عبور کنید.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.