بهترین پارک های جنگلی تهران کدام است؟[+15 پارک جنگلی تهران]

بهترین پارک های جنگلی تهران یکی از بهترین گزینه ها برای تفریحات آخر هفته‌ی شما می باشد. با توجه به آلودگی پایتخت یکی از راهکارهای کاهش استشمام این آلودگی رفتن به پارک های جنگلی بوده تا بتوانید هوای آزادی را تنفس کنید. اکثر پارک های جنگلی تهران از امکانات رفاهی مناسبی برخوردار هستند و معمولا یکی از شلوغ ترین مکان ها در سیزده بدر می باشند.

شاید معروف ترین پارک جنگلی تهران پارک چیتگر باشد اما این تنها پارک جنگلی در پایتخت نمی باشد و بسیاری از پارک ها هنوز به شهرت نرسیده اند اما از زیبایی ها و امکانات خوبی برخوردار هستند. در ادامه‌ی این مقاله از همیار تریپ با چند مورد از بهترین پارک های جنگلی تهران آشنا خواهید شد.

معرفی بهترین پارک های جنگلی در تهران
معرفی بهترین پارک های جنگلی در تهران

پارک جنگلی چیتگر

قدیمی ترین و معروف ترین پارک جنگلی تهران که در سال 1342 ساخته شده است چیتگر نام دارد. در حال حاضر دریاچه‌ی شهدای خلیج فارس که در نزدیک این پارک جنگلی ساخته شده است هم به نام چیتگر شناخته می شود و باعث افزایش استقبال از این محدوده تفریحی در تهران شده است.

شما در این پارک بزرگ از امکانات رفاهی مناسبی از جمله سرویس بهداشتی، پیست دوچرخه سواری، مسیر پیاده روی، بوفه، پارکینگ عمومی، نمازخانه، آلاچیق و پیست اسکیت برخوردار هستید و می توانید به راحتی به همراه خانواده اوقات خوشی را سپری کنید.

آدرس: بزرگراه تهران- کرج، بعد از خروجی شهرک راه‌آهن
پارک جنگلی چیتگر تهران
پارک جنگلی چیتگر تهران

پارک جنگلی وردآورد

اگر به غرب تهران بروید با دومین پارک جنگلی از نظر وسعت هم روبرو می شوید و می توانید تعطیلات آخر هفته را در آن بگذرانید. یکی از ویژگی هایی که این پارک را نسبت به دیگر پارک ها متمایز می کند قرار گرفتن آن در بین کوه هاست و به همین سبب آب و هوای فوق العاده ای در پارک جریان دارد. درختان پسته، بادام کوهی، داغداغان، سنجد، گز، سماق و سیاه دلیک در این پارک جنگی وجود دارند و شما می توانید از آنها استفاده کنید.

اگر به دنبال تفریح در تابستان گرم پایتخت هستید باید به این مکان بروید تا در سایه‌ی درختان و آب و هوای خنک آن به تفریح بپردازید. از امکانات پارک جنگلی وردآورد می توان موارد زیر را نام برد:

 • زمین والیبال، فوتبال و تنیس
 • زمین بازی مخصوص کودکان
 • آلاچیق 
 • چمن مصنوعی
 • پیست دوچرخه سواری
 • سرویس بهداشتی و نمازخانه
 • بوفه، رستوران و کافه
 • مبلمان پارکی
آدرس: گرمدره، بزرگراه شهید خرازی، پارک جنگلی وردآورد
پارک جنگلی وردآورد، دومین پارک جنگلی بزرگ تهران
پارک جنگلی وردآورد، دومین پارک جنگلی بزرگ تهران

پارک کوهسار تهران

خاص ترین پارک جنگلی در شمال غرب تهران پارک کوهسار است که در ارتفاع مناسبی از زمین قرار گرفته است و به این شکل با رفتن به این پارک می توانید به صورت 360 درجه تهران را مشاهده کنید. یکی دیگر از بهترین مقصدها برای تفریح در تابستان و بهار پارک جنگلی کوهسار است که با توجه به قرارگیری آن در دامنه رشته کوه البرز از هوای خنکی برخوردار می باشد.

آخر هفته ها معمولا خانواده های زیادی به این پارک می روند و از امکانات این پارک استفاده می کنند. با توجه به وجود باربیکیو در این پارک به راحتی می توانید در محیطی امن و بدون آسیب رساندن به طبیعت آتش روشن کرده و در کنار خانواده جوجه کباب میل کنید.از امکانات دیگر این پارک جنگلی باید به مواردی همچون پیست پیاده روی، بوفه، رستوران، آلاچیق، کافه، سرویس بهداشتی، زمین بازی مخصوص کودکان، مسیر دوچرخه سواری و وسایل ورزشی اشاره کنیم.

آدرس: تهران، بزرگراه آبشناسان، شهران شمالی، کوهسار، پارک جنگلی کوهسار
پارک کوهسار تهران
پارک کوهسار تهران

پارک جنگلی خرگوش دره تهران

یکی دیگر از پارک های معروف در غرب تهران خرگوش دره نام دارد که این پارک در نزدیکی چیتگر و استادیوم آزادی قرار گرفته است و وسعتی به اندازه‌ی 65 هکتار را شامل می شود. با توجه به قرارگیری پارک خرگوش دره در مقابل درب ورودی استادیوم این قسمت از پارک به نام ورزشگاه آزادی هم شناخته می شود. 

خرگوش دره که یکی از بهترین پارک های جنگلی تهران می باشد شامل درختان کاج، سرو، اقاقیا و زبان گنجشک می باشد. شما می توانید در این منطقه حیوانات مختلفی اعم از خرگوش، پرندگان و حیوانات دیگری را مشاهده کنید.

امکانات پارک جنگلی خرگوش دره شامل مواردی مثل سکو، آلاچیق، محل برپایی چادر مسافرتی، وسایل ورزشی، زمین بازی مخصوص کودکان که شامل انواع تاب و سرسره می شود و سرویس بهداشتی میشود.

آدرس: تهران، شمال اتوبان تهران – کرج، پس از بلوار غربی استادیوم آزادی
پارک جنگلی خرگوش دره
پارک جنگلی خرگوش دره

پارک جنگلی لتمال تهران

برای تفریح در پارک جنگلی غرب تهران گزینه های زیادی پیش روی شماست و پارک جنگلی لتمال کن هم یکی از بهترین پارک های جنگلی تهران در غرب پایتخت می باشد. این بوستان جنگلی در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا قرار گرفته و شما می توانید از این ناحیه تهران را به خوبی تماشا کنید. این پارک شامل درختانی همچون زبان گنجشک، بربیس، ارغوان، کاج و درخت توت می باشد. در صورتی که در تابستان به این مکان بروید می توانید به توت خوردن بپردازید و از آب و هوای خنک این آن لذت ببرید.

از امکانات این پارک کوهستانی و 30 ساله باید به مواردی همچون سیستم روشنایی مناسب در شب ها، پیست دوچرخه سواری و پیاده روی، مسیر کوهنوردی، محلی برپایی چادر مسافرتی، سرویس بهداشتی و نمازخانه اشاره کرد.

آدرس: بزرگراه همت (شرق به غرب)، بعد از بزرگ‌راه آزادگان، بلوار کاشان، بوستان جنگلی لتمال کن
پارک جنگلی لتمال کن
پارک جنگلی لتمال کن

پارک جنگلی سرخه حصار

از معروف ترین پارک های جنگلی در شرق تهران می توان به پارک جنگلی تهرانپارس یا سرخه حصار اشاره کرد که یکی از قدیمی ترین پارک های تهران محسوب می شود. در دوران قبل از انقلاب اکثر حکمرانان ایران در این منطقه به شکا می پرداخته اند اما در سال 1358 بود که این پارک به پارک ملی تبدیل شد و زیر نظر سازمان محیط زیست قرار گرفت. حتی در حال حاضر هم در برخی از قسمت های این منطقه می توانید عمارت هایی که برای اقامت شاهان در نظر گرفته شده بود را مشاهده کنید.

امکانات این پارک قدیمی که قدمتش به دوران قاجار مربوط می شود نسبت به دیگر پارک ها متفاوت بوده و امکانات فوق العاده ای را در اختیار شما قرار می دهد به گونه ای که می توانید به همراه دوستان و همراهانتان به بازی های مختلف در آن بپردازید. از جمله این امکانات می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • فوتبال دستی
 • پینت بال
 • پینگ پنگ
 • بیلیارد
 • پیست دوچرخه سواری
 • لیزرتگ
 • پارک آموزش ترافیک کودک و نوجوان
 • رستوران و بوفه
 • آلاچیق
 • سرویس بهداشتی
 • پارکینگ
 • منقل کباب پز
آدرس: استان تهران، انتهای خیابان دماوند، جنب ترمینال شرق، پارک جنگلی سرخه حصار
پارک جنگلی سرخه حصار یا تهرانپارس
پارک جنگلی سرخه حصار یا تهرانپارس

پارک جنگلی خجیر

در بین قدیمی ترین و بهترین پارک های جنگلی تهران نام پارک جنگلی خجیر هم دیده می شود که در کنار سرخه حصار قرار گرفته است. این پارک هم شکارگاه حکمرانان دوران قاجار بوده و در حال حاضر برای حفاظت از گونه های جانوری مختلف و حفظ محیط زیست، شکار در این مکان ممنوع می باشد. خجیر که در سال 1310 به عنوان شکارگاه قاجار برگزیده شده بود در حال حاضر قسمتی از مناطق حفاظت شده‌ی جاجرود است و در سال 1361 به پارک ملی تبدیل شد. گونه های حیوانی کمیاب و البته وحشی در این منطقه خجیر را متفاوت کرده است.

از جمله حیوانات پارک جنگلی خجیر می توان به گربه وحشی، پلنگ، گراز، پازن، قوچ وحشی، گرگ، شغال، روباه، سمور، رودک، خفاش، خرگوش، کفتار و آهو اشاره کرد. البته بجز این حیوانات وحشی پرندگان نادر و کمیاب دیگری مانند زردپره، اردک وحشی، عقاب، شاهین، قرقی، کبک و … که کمتر در استان تهران مشاهده می کنید در این پارک دیده می شوند. تعداد گونه های پرندگان در این منطقه به 115 گونه‌ی مختلف هم می رسند و خزندگانی مانند لاک پشت، مار، سوسمار و حتی ماهیان و قورباغه ها در پارک جنگلی خجیر زندگی می کنند.

شما در این پارک اجازه‌ی برپایی کمپ و چادر زدن را ندارید و فقط می توانید به بازدید از گونه های جانوری در محیط حفاظت شده بپردازید. پارک جنگلی خجیر یک پارکی علمی به حساب می آید که دارای آب وهوای فوق العاده ای است و با توجه به عبور رودخانه‌ی جاجرود از این مکان، در تابستان ها بهترین گزینه برای تفریح شما می باشد.

آدرس: تهران، انتهای اتوبان بابایی، پارک جنگلی خجیر
پارک علمی و جنگلی خجیر
پارک علمی و جنگلی خجیر

پارک جنگلی غزال (تلو)

در بین پارک های جنگلی شرق تهران یکی از بزرگترین پارک ها قرار دارد که به نام تلو یا غزال شناخته می شود. معمولا اردوهای زیادی در این منطقه به خصوص اردوهای آموزشی سربازان ارتش در آن برگزار می شود. این پارک با مساحتی معادل 10 میلیون متر مربع یکی از بهترین پارک های جنگلی تهران به شمار می رود. 

در این مرکز تفریحی و ییلاقی که می توانید تفریحات آخر هفته‌ی خود را در آن سپری کنید امکانات رفاهی مختلفی وجود دارد. از جمله تجربه های فوق العاده ای که می توانید در این مکان داشته باشید پرواز با پاراگلایدر در دل آسمان های تهران، جامپینگ و تجربه‌ی سقوط آزاد، سورتمه سواری و مشاهده‌ی تهران از ارتفاع، تنیس روی میز به همراه فرزندان و دوستان، بدمینتون در فضایی امن و سالم، میز شطرنج، فوتبال دستی، اسب سواری، صخره نوردی، آلاچیق، بدنسازی، زمین بازی کودکان، بوفه، مرکز خدماتی و تفریحی و … می باشد.

آدرس: تهران، اتوبان بابایی شرق، جاده تلو
پارک جنگلی تلو یا غزال
پارک جنگلی تلو یا غزال

پارک جنگلی یاس

در بین مجهزترین و بهترین پارک های جنگلی تهران، نام پارک جنگلی یاس هم دیده می شود. این مکان تفریحی که از دو قسمت شمالی و جنوبی تشکیل می‌شود در سال 1394 افتتاح شد و شامل 1400 هکتار زمین می باشد. 

تقریبا خلوت ترین پارک جنگلی تهران را می توان همین پارک دانست. این پارک که محل زیست انواع پرندگان و حیوانات است از درختان زیادی مانند اقاقیا، کاج، سرو نقره ای، داغداغان و زبان گنجشک است. 

امکانات این پارک می تواند باعث شود که آخر هفته‌ی خوبی را در آن سپری کنید. پینت بال و فوتبال دستی، پینگ پنگ، سرویس بهداشتی و نمازخانه، مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری، بوفه و آلاچیق از جمله امکانات این پارک محسوب می شود. 

آدرس: بزرگراه شهید بابایی، پارک یاس فاطمی
پارک جنگلی یاس در شرق تهران
پارک جنگلی یاس در شرق تهران

پارک جنگلی لویزان

در بین انواع پارک جنگلی تهران، پارک لویزان نوع کوهستانی است و یک پارک مرتفع با دید فوق العاده نسبت به شهر می باشد. همچنین با توجه به متراژ این منطقه‌ی تفریحی می توان آن را بزرگترین پارک جنگلی تهران دانست که در دو قسمت غربی و شرقی می توانید در آن تفریح کنید. در قسمت غربی پارک که دارای ارتفاع بیشتری نسبت به بخش شرقی است می توانید کافه های لوکس و زیبایی را پیدا کنید و چندین رستوران با کیفیت در این منطقه وجود دارد. البته شاید این بخش را با نام پارک جنگلی شیان بشناسید و نام آن را شنیده باشید. 

امکانات این پارک جنگلی هم مانند دیگر پارک هایی که معرفی کردیم است اما تفاوت های آن در کیفیت رستوران ها و کافه های آن می‌باشد که بسیار متفاوت تر نسبت به بوفه ها و غذاخوری های دیگر پارک هاست. شما در این پارک می توانید رستوران سنتی هزار و یک شب که شعب زیادی در تهران را دارد مشاهده کنید و رستوران ملل هم در بخش دیگری از پارک قرار گرفته است که تفاوت اصلی این مکان را با دیگر پارک ها رقم می زند. 

یکی دیگر از ویژگی های پارک جنگلی لویزان وجود باغ پرندگان در آن است که کودکان شما را می تواند شگفت زده کند و این پارک را به محبوبیت بیشتری در بین کودکان برساند. زمین بازی کودکان، مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری، میز پینگ پنگ، نمازخانه ، آلاچیق، پارکینگ، کباب پز، سرویس بهداشتی و … از دیگر امکانات پارک جنگلی لویزان به شمار می رود.

آدرس: تهران، شمال شرق تهران، اتوبان هنگام، بالاتر از چهارراه استقلال
پارک جنگلی لویزان یکی از بزرگترین پارک های جنگلی تهران
پارک جنگلی لویزان یکی از بزرگترین پارک های جنگلی تهران

پارک جنگلی سوهانک

منطقه سوهانک یکی از مناطق شمال شرق تهران است که می توان آن را جزء مناطق گرانقیمت تهران محسوب کرد. یکی از بهترین پارک های جنگلی تهران در همین منطقه قرار گرفته است که مساحت آن به 500 هکتار می رسد و شما در این فضای بزرگ و مرتفع می توانید تعطیلات خود را سپری کنید.

موتور سواران و دوچرخه سواران کوهستانی علاقه‌ی ویژه ای به این پارک دارند و معمولا در مسیرهای صعب العبور و کوهستانی این مجموعه به تفریح می پردازند و رانندگی خود را به چالش می کشند.

پوشش گیاهی سوهانک منظره زیبایی را ساخته و شامل درختانی مانند بادام وحشی، اقاقیا، سنجد، سرو نقره ای، کاج، عرعر، کاج سیاه و سرو خمره ای می شود. اگر در میان این درختان چادر بزنید می توانید صدای پرندگان زیادی را بشنوید و حال و هوای جنگل های شمال به شما منتقل می شود.

امکانات پارک جنگلی سوهانک عبارتست از:

 • پیست دوچرخه سواری
 • پیست موتورسواری
 • سرویس بهداشتی
 • مسیر پیاده روی
 • بوفه
آدرس: بزرگراه ارتش، ضلع شمالی جاده لشکرک، محله سوهانک
پارک جنگلی سوهانک، پارکی در شمال شرق تهران
پارک جنگلی سوهانک، پارکی در شمال شرق تهران

پارک جنگلی طالقانی

این پارک را احتمالا با نام خود نشناسید و به عنوان پارکی در نزدیکی پل طبیعت آن را مشاهده کرده باشید. اگر به پل طبیعت رفته باشید احتمالا با پارک های اطراف آن مثل باغ موزه دفاع مقدس، پارک جنگلی طالقانی و بوستان آب و آتش که از بهترین جاهای دیدنی تهران هستند، آشنا باشید. این پارک در زمین های عباس آباد قرار گرفته و با توجه به نزدیکی آن به چهارراه جهان کودک در ناحیه‌ی ونک تهران به نام پارک جهان کودک هم شناخته می شود.

در صورتی که به ایستگاه متروی حقانی بروید پس از خارج شدن از ایستگاه با پارک جنگلی طالقانی مواجه می شوید که از طریق آن می توانید به پل طبیعت برسید. پل چوبی که در این پارک قرار گرفته است و از کنار پایه پرچم بزرگی عبور می کند به پل طبیعت منتهی می شود. پوشش گیاهی پارک طالقانی شامل درختانی مثل بلوط ایتالیایی، بلوط سبز، ارغوان، اقاقیا، سپیدار، افرا، درختچه های یاس زرد و کاج می شود. 

امکانات این پارک زیبا شامل مواردی همچون دستگاه های ورزشی، میز پینگ پنگ، شطرنج، زمین بازی مخصوص کودکان، زمین ورزش بسکتبال و والیبال، زمین گل کوچیک، ورزش زورخانه ای، آلاچیق، کباب پز، پارکینگ، مسیر پیاده روی و … می شود. در قسمت ورودی این پارک چندین بوفه و کافی شاپ را مشاهده می کنید که می توانید خریدهای لازم برای یک تفریح عالی در این منطقه را انجام دهید. در مسیر پارک به اندازه‌ی کافی آبخوری وجود دارد و نیازی به خرید آب معدنی نخواهید داشت. 

آدرس: تهران، منطقه سه، بزرگ‌راه حقانی، بعد از پل بزرگ‌راه مدرس
پارک جنگلی طالقانی، نزدیکترین پارک به پل طبیعت
پارک جنگلی طالقانی، نزدیکترین پارک به پل طبیعت

پارک جنگلی پردیسان

یکی از بهترین پارک های جنگلی تهران را باید پارک پردیسان نامید. این پارک که با توجه به قرارگیری در کنار برج میلاد شهرت زیادی دارد معمولا محل بادبادک هوا کردن افراد در تهران است و همیشه در قسمتی از پارک بادبادک های زیادی به پرواز درآمده اند. این پارک حدود 300 هکتار وسعت داشته و دارای 320 گونه گیاهی می باشد.

شاید بتوان گفت که این پارک متفاوت ترین پارک جنگلی تهران است. شما می توانید با مراجعه به این مکان از باغ وحش با انواع حیوانات و پرندگان روبرو شوید و علاوه بر آن موزه های مختلفی هم در آن قرار گرفته است. معمولا اکثر مدارس غرب تهران اردوهای پارک پردیسان را در برنامه‌ی سالانه‌ی خود در نظر دارند و بچه های زیادی از این مکان بازدید می کنند.

با توجه به موقعیت مکانی پارک پردیسان که نسبت به پارک های جنگلی دیگر مثل لویزان یا وردآورد بیشتر در دل شهر قرار گرفته است مردم بیشتری آن را بشناسند و در آخر هفته ها این پارک جنگلی را به دیگر پارک ها ترجیح دهند.

امکانات و ویژگی های پارک جنگلی پردیسان عبارتست از:

 • مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری
 • زمین بازی مخصوص کودکان
 • زمین بادبادک ها
 • سرویس بهداشتی و نمازخانه
 • زمین والیبال و بدمینتون
 • پارکینگ
 • بوفه
 • زمین اسکیت
 • سالن اجتماعات و همایش ها
 • مرکز بازپروری حیات وحش
 • موزه ملی آب
 • موزه تنوع زیست
آدرس: ضلع شمالی بزرگراه حکیم، بین شیخ فضل‌الله و یادگار امام
پارک جنگلی پردیسان، مرکز پرواز بادبادک ها
پارک جنگلی پردیسان، مرکز پرواز بادبادک ها

پارک جنگلی افرا تهران

اگر به جنوب تهران بروید با پارک جنگلی افرا مواجه می شوید که محل مناسبی برای اقامت مسافران و خانواده ها می باشد.این پارک جنگلی نسبت به دیگر پارک های تهران کمتر شناخته شده است و به همین دلیل از خلوت ترین پارک های جنگلی تهران به شمار می رود.

امکانات پارک افرا مانند دیگر نمونه های نام برده شده است و با وجود زمین فوتبال، بدمینتون، والیبال، زمین بازی کودکان، مجموعه فرهنگی ورزشی شهدای رسالت، باغ راه و … یکی از بهترین پارک های جنگلی تهران محسوب می شود.

آدرس: تهران، میدان جهاد، خیابان عزتی، پارک جنگلی افرا
خلوت ترین پارک جنگلی تهران، پارک افرا
خلوت ترین پارک جنگلی تهران، پارک افرا

پارک جنگلی توسکا

تهران در جای جای خود از انواع پارک جنگلی بهره می برد و حتی هنوز هم با وجود این پارک ها با آلودگی هوا مواجه است و همچنان نیاز به پارک های دیگری دارد. در جنوب شرقی تهران هم پارک جنگلی توسکا قرار دارد که با درختانی مثل کاج، زبان گنجشک، صنوبر و چنار به یک پارک زیبا و مناسب برای تفریح خانواده ها تبدیل شده است.

با توجه به امکانات رفاهی و عمومی که پارک جنگلی توسکا از آنها برخوردار است، می توان آن را در میان بهترین پارک های جنگلی تهران قرار داد. از جمله ویژگی های این مکان می توان مواردی همچون فوتبال دستی، استخر، رستوران و کافه، مسیر پیاده روی، مسیر دوچرخه سواری، آلاچیق، محل برپایی چادر مسافرتی، مجموعه ورزشی با سالن فوتبال و والیبال، باغ تالار، آبخوری، نمازخانه و سرویس بهداشتی،پارکینگ عمومی، وسایل ورزشی و … را نام برد.

آدرس: تهران، بزرگ‌راه آزادگان، کیانشهر جنوبی، پارک جنگلی توسکا
پارک جنگلی توسکا در جنوب شرق تهران
پارک جنگلی توسکا در جنوب شرق تهران

سوالات متداول

توسکا، نام بهترین پارک جنگلی در جنوب شرق تهران است.

پارک جنگلی افرا در جنوب تهران در جاده‌ی قم

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.