بهترین زمان سفر به تبریز | کی به تبریز سفر کنیم؟

تبریز در استان آذربایجان شرقی قرار گرفته و یکی از شهرهای قدیمی ایران با مردمی با فرهنگ و متمدن است. شاخصه های مهمی برای تبریز می توان نام برد که شما را متقاعد کند به این شهر سفر کنید. از آب و هوای خنک و مطبوع در بهار و تابستان گرفته تا جاذبه های تاریخی و امکانات تفریحی و غذاهای متنوع محلی که می توانند جذابیت این سفر را دوچندان کنند. تبریز در شمال غربی کشور قرار گرفته و دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است، به همین دلیل باید قبل از این مسافرت، بهترین زمان سفر به تبریز را از جنبه های مختلف بررسی کنید تا در طول سفر دچار مشکل یا گرفتار سرما نشوید. در این مقاله فصل سفر به تبریز را از جنبه های مختلف بررسی و به شما معرفی خواهیم کرد.

کی به تبریز سفر کنیم؟
کی به تبریز سفر کنیم؟

بهترین زمان سفر به تبریز بر اساس آب و هوا

اگر قصد دارید به راحتی از تمام جاهای دیدنی تبریز دیدن کنید باید در زمان مناسب این سفر را برنامه ریزی کنید. آب و هوای تبریز همانطور که گفتیم سرد و کوهستانی بوده و در دو فصل پاییز و زمستان در اکثر روزها دارای دمای زیر صفر است. البته مهرماه در پاییز و اسفند ماه در زمستان آب و هوا معتدل تری دارند و سرمای بیشتری به شما تحمیل خواهد شد. به همین دلیل اگر قصد سفر به تبریز در این دو فصل را دارید، بهتر است در این ماه ها، برنامه سفر به تبریز را بچینید.

بهترین زمان سفر به تبریز از نظر آب و هوا
بهترین زمان سفر به تبریز از نظر آب و هوا

اما در فصل های بهار و تابستان آب و هوای تبریز مطبوع و معتدل است و با توجه به گرمای بیشتر شهرهای تهران، تور تبریز در تابستان از پرطرفدارترین و بهترین تورهای داخلی محسوب می شود. البته حتی روزهای ابتدایی فصل بهار همچنان سرمای هوا را در تبریز احساس خواهید کرد و باید با لباس گرم به این سفر بروید. اما در روزهای تابستانی به خصوص تیر و مرداد، هوا کمی گرمتر می شود و حداکثر دما تا 30 درجه سانتی گراد هم می رسد. 

دمای هوای تبریز در ماه های مختلف سال به ترتیب زیر است:

بهاردمای هواتابستاندمای هواپاییزدمای هوازمستاندمای هوا
فروردیناز 3- تا 20تیراز 16 تا 34مهراز 6 تا 23دیاز 10- تا 6
اردیبهشتاز 7 تا 27مرداداز 18 تا 35آباناز 1 تا 17بهمناز 11- تا 4
خرداداز 14 تا 30شهریوراز 16 تا 34آذراز 5- تا 9اسفنداز 3- تا 13

دمای هوای تبریز در ماه های مختلف
دمای هوای تبریز در ماه های مختلف

شلوغ‌ ترین و خلوت ‌ترین زمان سفر به تبریز

طبق نظرات درباره سفر به تبریز که مطرح شده است، خلوت ترین زمان سفر به تبریز، فصل زمستان است. در این فصل علاوه بر عدم رغبت مسافران به سفر، بسیاری از جاده های تبریز به علت ریزش بهمن و یا بارش برف های سنگین، مسدود شده است. در فصل زمستان فقط مردم تبریز که با آب و هوای این منطقه خو گرفته اند می توانند سرمای استخوان سوز زمستانی را تحمل کنند و کمتر کسی توانایی تحمل سرمای تبریز در زمستان را خواهد داشت. به همین دلیل زمستان و حتی آبان و آذر از پاییز را می توان خلوت ترین زمان سفر به تبریز دانست.

خلوت ترین زمان سفر به تبریز
خلوت ترین زمان سفر به تبریز

اما شلوغ ترین زمان سفر به تبریز با ماشین شخصی و یا تورهای گردشگری، ایام عید نوروز است. در این روزها آمار جالب توجهی برای تورهای تبریز به ثبت رسیده است و افراد زیادی به تبریز سفر می کنند. البته ماه های تابستانی هم با وجود تعطیلات مدرسه و آب و هوای خنک تبریز، مسافران زیادی را به سوی تبریز روانه می کند. بنابراین شلوغ ترین زمان سفر به تبریز را می توان فروردین ماه دانست.

شلوغ ترین زمان سفر به تبریز
شلوغ ترین زمان سفر به تبریز

بهترین زمان سفر به تبریز برای شرکت در جشنواره ها

شهر تبریز در بخش های زیادی به شهر اولین ها شهرت دارد. در این شهر زیبا و متمدن می توانید انواع و اقسام جشنواره های محلی و بومی با برگزاری رقص محلی، غرفه های غذا و … را مشاهده کنید. علاوه بر جشنواره های مراسم های آئینی مختلفی در طول سال در تبریز برگزار می شود که می تواند برای اقوام دیگر ایرانی جالب به نظر برسد. در سال 2018، تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام برگزیده شد و به همین دلیل این شهر در بین کشورهای بین المللی زیادی به  شهرت دست پیدا کرده است. با این وجود می توان به اهمیت برگزاری جشنواره ها در جذب گردشگر و توریست پی برد.

بهترین زمان سفر به تبریز برای شرکت در جشنواره ها
بهترین زمان سفر به تبریز برای شرکت در جشنواره ها
در ادامه می توانید جشنواره های تبریز را به همراه زمان برگزاری آنها مشاهده کنید.

نام جشنوارهزمان برگزاریمحل برگزاری
جشنواره تابستانی تبریزتیر ماهعمارت شهرداری تبریز
جشنواره ورنی اهر24 تا 28 شهریورشهرستان اهر
جشنواره پنیر لیقوانمهر ماهروستای لیقوان
جشنواره گل محمدی گنبرفجمعه‌ی دوم تیر ماهروستای گنبرف
جشنواره فرهنگی و ورزشی قره قیهاردیبهشت ماهمنطقه عشایری قره قیه
جشنواره آدم‌برفی تبریزدی ماهپارک ائل گلی تبریز
مراسم سالگرد موزه سفال10 شهریورتبریز
نمایشگاه سفره هفت سینروزهای پایانی اسفند تا 13 فروردینموزه های تبریز

معرفی جشنواره های تبریز
معرفی جشنواره های تبریز

بهترین زمان سفر به تبریز برای بازدید از جاذبه های گردشگری

اگر با بهترین جاهای دیدنی تبریز آشنایی داشته باشید، می دانید که سفر به این شهر فقط به یک فصل محدود نخواهد شد و در هر فصل می توانید تفریحات مختلفی داشته باشید. از روزهای برفی تبریز گرفته تا روزهای نسبتا گرم تابستانی، همه و همه می توانند برای شما لذت بخش باشند و سفر در هر فصل، یک تجربه‌ی مهیج و جدید خواهد بود. در ادامه با جاهای دیدنی تبریز در فصول مختلف آشنا خواهید شد.

جاهای دیدنی تبریز در بهارکویر قوم تپه، قبرستان تاریخی پینه شلوار، پارک ملی کنتال، جنگل ارسباران، بازار فرش تبریز، خانه مشروطه و ائل گلی تبریز
جاهای دیدنی تبریز در تابستانموزه سنجش، خانه علی مسیو، خانه استاد شهریار، بازار تبریز، موزه قاجار و باغ ائل گلی بهترین
جاهای دیدنی تبریز در پاییزسد امند، مسجد ظهیریه، برج خلعت پوشان، کلیسای مریم مقدس، سورتمه تبریز، پارک موزیکال و پارک جنگلی یادگار امام
جاهای دیدنی تبریز در زمستانپیست اسکی پیام، پیست اسکی سهند، قلعه بابک و خانه‌های قدیمی تبریز
جاهای دیدنی تبریز در شبپارک باغلارباغی، خیابان های تبریز، پل قاری، خیابان تربیت، مراکز خرید و بازارهای تبریز

بهترین زمان سفر به تبریز برای بازدید از جاذبه ها
بهترین زمان سفر به تبریز برای بازدید از جاذبه ها

کلام آخر

تبریز در استان آذربایجان شرقی یکی از مهمترین شهرهای گردشگری استان و حتی ایران محسوب می شود. این شهر زیبا که در سال 2018 به عنوان پایتخت توریستی جهان اسلام انتخاب شد از جاذبه های گردشگری متنوع و مختلفی بهره می برد، اما باید با کسب اطلاعات کافی این سفر را برنامه ریزی کنید. به همین سبب در این مقاله از همیار تریپ بهترین زمان سفر به تبریز را بررسی و به شما معرفی کردیم. 

سوالات متداول

پیست اسکی پیام، پیست اسکی سهند، قلعه بابک و خانه‌های قدیمی تبریز

بیشترین جشنواره های تبریز در فصل بهار و تابستان برگزار می شود که زمان دقیق برگزاری آنها در مقاله عنوان شده است.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.