بهترین سوغاتی شیراز | پرفروش ترین صنایع دستی شیراز

شیراز به عنوان یکی از شهرهای توریستی در ایران شناخته می شود که با توجه به قدمت تاریخ و فرهنگ و هنر در این شهر می توانید انواع صنایع دستی را در آن بیابید. پرفروش ترین سوغات و صنایع دستی شیراز شامل موارد متنوع و متعددی می شوند که می توان آنها را به دو گروه خوراکی ها و صنایع دستی تقسیم کرد. در ادامه سعی میکنیم لیست صنایع دستی شیراز را به طور کامل یه شما ارائه دهیم تا خرید خوبی از این شهر داشته باشید.

بهترین صنایع دستی شیراز

همانطور که اشاره داشتیم شیراز یکی از شهرهای قدیمی و سرشار از فرهنگ و هنر محسوب می شود و با توجه به همین موضوع مردم این منطقه از ایران دارای آثار هنری زیادی هستند. شاید همه شیراز را با نام سعدی، حافظ و یا کوروش کبیر بشناسند، اما با سوغات و صنایع دستی فوق العاده‌ی آن آشنا نباشند. در این قسمت از مقاله قصد داریم به معرفی پرفروش ترین صنایع دستی شیراز بپردازیم.

خاتم کاری

از مهمترین و زیباترین آثار هنری شیراز باید به هنر خاتم کاری اشاره کنیم. خاتم کاری با استفاده از تکه های چوبی عاج، برنج، طلا و استخوان درست می شود و معمولا برای ساخت ظرف و ظروف تزئینی، جعبه های تزئینی، گلدان، ساعت و … استفاده می شود. برای ساخت خاتم چوب ها به وسیله‌ی دستگاه های مخصوص به اشکال هندسی تبدیل و برش داده می شوند. معمولا این تکه های چوبی به اشکال هندسی 5 ضلعی، 6 ضلعی و تا 10 ضلعی برش داده می شوند، که پس از کنار هم قرار دادن این تکه ها شکل زیبایی را ایجاد می کنند.

برای ساخت خاتم که از پرفروش ترین صنایع دستی شیراز محسوب می شود از چوب های آبنوس، فلفل، بقم، عناب، کهکم، انواع استخوان، گردو و … استفاده می شود. خاتم کاری در شهرهای دیگری مانند تبریز و اصفهان هم سابقه بالایی دارد و در شیراز هم می توانید این هنر زیبا را با کیفیت بالایی پیدا و خریداری کنید.

شاید برایتان جالب باشد که قدیمی ترین خاتم کاری ایران در مسجد جامع عتیق شیراز به کار گرفته شده است و قدمت آن به بیش از 1000 سال برمیگردد. در واقع تاریخ ثبت این هنر در مسجد جامع عتیق به دوران صفویه و سده هشتم هجری باز می گردد.
خاتم کاری از صنایع دستی پرفروش در شیراز
خاتم کاری از صنایع دستی پرفروش در شیراز

معرق کاری

یکی دیگر از پرفروش ترین صنایع دستی شیراز که از محبوبیت بالایی برخوردار است به هنر معرق کاری مربوط می شود. البته این هنر هم مخصوص شیراز نیست و در جای جای کشور می توانید آن را مشاهده کنید. این هنر زیبا و دیدنی که از کشور هند به ایران وارد شده است بر روی ظرف و ظروف چوبی، فلزی، مسی و … انجام می شود. 

معمولا در ایجاد طرح ها بر روی بدنه‌ی ظروف از هنر اسلیمی استفاده می شود تا شکل و شمایل سنتی خود را حفظ کند. هنگامی که به بازارهای سنتی شیراز مراجعه کنید با انواع و اقسام معرق کاری مواجه می شوید که معمولا در آنها از 5 رنگ چوب های گلابی، فلفل، آبنوس، توت و سنجد استفاده می شود.

منبت کاری

کلمه منبت از ریشه‌ی کلمه‌ی نبات می آید و اشاره به نباتات و گیاهان دارد. در واقع استفاده از این کلمه به نقش و نگارهای گل و گیاه که در هنر منبت کاری استفاده می شود اشاره دارد. هنر منبت کاری نیز در شهرهای زیادی از ایران دیده می شود که یکی از باکیفیت ترین ها را در شیراز پیدا خواهید کرد. هنر منبت کاری در واقع کنده کاری و ایجاد نقش و نگارهای زیبا بر روی چوب است.

شاید برایتان جالب باشد که شهر آباده در استان فارس به عنوان شهر منبت در جهان به ثبت رسیده است و همین موضوع بر کیفیت منبت کاری شیراز صحه می گذارد. آباده را می توان مادر منبت کاری ایران دانست و در واقع انتقال این هنر به شهر های دیگر کشور از آباده آغاز شده است.

اگر قصد سفر به شیراز را دارید، بازدید از مسجد جامع عتیق را فراموش نکنید چون قدیمی ترین اثر منبت کاری در این مسجد قرار گرفته است. در چوبی که در این مسجد نصب شده است به قرن سوم هجری قمری مربوط می شود که در دوران حکومت عمروبن لیث صفاری ساخته شده است. این لنگه در زیبا از چوب تبریز ساخته شده و با استفاده از نقش و نگارهای چند ضلعی و طرح های اسلیمی و با کمک خلال های چوب گردو تزیین شده است.

هنر منبت کاری در شیراز
هنر منبت کاری در شیراز

قلمزنی

یکی دیگر از سوغات و صنایع دستی شیراز قلمزنی نام دارد. قلم زنی طبق تحقیقات باستان شناسان و تاریخ نگاران در شیراز از سبک هخامنشیان، ساسانیان و سکاها پیروی می کند. این هنر که قدمت آن بیش از 1000 سال است همیشه علاقه مندان خاص خود را داشته است و در تمام این دوران از بهترین صنایع دستی ایرانی به شمار رفته است. 

در قلمزنی های شیراز بیشتر از نقش و نگارهای تخت جمشید استفاده می شود که می توان آن را امضای هنر قلمزنی شیراز دانست. البته به غیر از این طرح می توانید طرح های گل و مرغ، تصاویری از شاهنامه و گل و گیاهان را نیز مشاهده کنید.

هنگامی که به بازار وکیل در شیراز می رسید با صدای چکش بر روی فلزات مواجه می شوید که از سمت قلمزنان بازار این صدا پخش می شود. این هنر سنتی در حال حاضر نیز رونق دارد و افراد زیادی با هنر خود نقش و نگارهای زیبایی را بر روی ظروف مسی، فلزی، طلا، نقره و برنج ایجاد می کنند.

میناکاری

ایجاد نقش و نگارهای متفاوت به کمک آتش بر روی ظروف را مینا کاری می گویند که به کمک این هنر، صنایع دستی اصیل شیراز ساخته می شود. بیشترین استفاده از میناکاری بر روی ظروف مسی انجام می شود و با کمک اکسید فلزات، ظروف تزئینی ساخته می شوند. این هنر اصیل و گرانبها بیش از 5000 سال قدمت دارد و اوج رونق آن به دوران صفویه برمی گردد. 

شیشه گری

صنایع دستی شیشه ای شیراز از بهترین گزینه های خرید سوغاتی از این شهر محسوب می شود و اگر به دنبال یک سوغات مناسب و ارزشمند از شیراز هستید باید به سراغ شیشه گران در بازارهای سنتی بروید. هنر شیشه گری همانطور که مشخص است بر روی شیشه های انجام می شود و با کمک حرارت ظروف شیشه ای زیبا و خاصی ساخته می شوند. هنگامی که شیشه ها در کوره و به کمک حرارت و آتش نرم و ذوب می شوند، شیشه گران به کمک وسیله های مخصوص و یا دمیدن، شکل و شمایل زیبایی را به شیشه ها می دهند.

اگر به تاریخ مراجعه کنید متوجه می شوید که عصر شکوفایی هنر شیراز به دوران صفویه باز می گردد، اما این به معنی شروع این هنر از زمان صفویه نیست. طبق تحقیقات و بررسی های انجام شده هنر شیشه گری از زمان هخامنشیان آغاز شده و آثاری از آن در دوران هخامنشیان یافت شده است. البته در دوران صفویه حکمرانان از هنرمندان ایتالیایی دعوت به عمل آوردند تا این هنر را در ایران رونق ببخشند و شیشه گری از آن زمان به شکوفایی بیشتری دست یافت.

هنر شیشه گری در شیراز
هنر شیشه گری در شیراز

مینیاتور

اگر از صنایع دستی شیراز عکس هایی را مشاهده کنید با هنر مینیاتوری مواجه می شوید که به هنرهای ظریف و کوچک مربوط می شود. مینیاتور قبل از اسلام وارد ایران شده است و یکی از هنرهای قدیمی کشور محسوب می شود. البته در ایران به یک سبک از نقاشی هنر مینیاتور گفته می شود و پس از ورود اسلام این هنر با گرایشات اسلامی و مذهبی ترکیب شد. در حال حاضر مکتب های گوناگونی برای مینیاتور به وجود آمده اند که عبارتند از:

 • مکتب شیراز
 • مکتب تبریز
 • مکتب هرات
 • مکتب قزوین
 • مکتب اصفهان
اما مکتب شیراز به دو دوره تقسیم می شود که دوره اول مربوط به سده هشتم هجری قمری و دوره دوم به سده نهم هجری قمری مربوط می شود. در نقاشی های مینیاتوری شیراز از رنگ های روشن و قلم گیری های ظریف صخره ها و پیکرها استفاده می شود و مهمترین اثر مینیاتوری در شیراز را می توانید در نگاره های ورقه دلگشا مشاهده کنید.

قالی و گلیم شیراز

مطمئنا تعریف های زیادی از قالی و گلیم شیراز شنیده اید. در استان فارس عشایر زیادی زندگی می کنند که در زندگی آنها، گلیم و قالی نقش اساسی را ایفا می کند. قالی های این عشایر معمولا از جنس الیاف پشم، ابریشم و پنبه می باشد که با نقش و نگارهای سنتی و زیبا آمیخته شده و یکی از پرفروش ترین صنایع دستی شیراز محسوب می شود. 

با کیفیت ترین قالی بافی در ایل باصری شیراز وجود دارد که از ایلات مهم استان فارس به شمار می رود. شناسه‌ی اصلی این قالی ها رنگ نارنجی مورد استفاده در این قالی هاست. اگر به دنبال یک سوغات از شیراز هستید که فوق العاده گرانبها و ارزشمند باشد باید قالی شیراز را انتخاب کنید به خصوص اگر قصد بردن سوغات برای افراد خارج از کشور را دارید.

اگر به شهر سارد سری بزنید می توانید از قدیمی ترین کارگاه قالی بافی ایران که به دوران هخامنشیان مربوط می شود بازدید کنید. همین موضوع می تواند مهر تاییدی بر قدمت و کیفیت قالی بافی در شیراز باشد. حتی با مراجعه به آرامگاه کوروش کبیر با یک قالی ارغوانی رنگ مواجه می شوید که از آثار هنری قالی بافی در شیراز است. به طور کلی در کشور ما قالی و گلیم پرفروش ترین صنایع دستی ایران محسوب می شوند و یکی از باکیفیت ترین ها در این حوزه را می توانید در شیراز پیدا کنید.

گبه

اگر بدانید شهر شیراز را به عنوان شهر جهانی گبه شناخته اند از کیفیت این محصول باخبر می شوید. گبه یک نوع قالی یا زیرانداز محسوب می شود که در ابعاد مختلف توسط عشایر و مردم شیراز بافته می شود. تفاوت گبه و گلیم در میزان نرمی آن است که گبه ها نرم تر هستند. با این تفاسیر باید گفت گبه هم یکی دیگر از پرفروش ترین صنایع دستی شیراز است که در بازارهای سنتی و بازار وکیل شیراز می توانید آن را پیدا و خریداری کنید.

رنگرزی فارس

هنر رنگرزی در استان فارس جایگاه ویژه ای دارد و از قدیمی ترین هنرهای ایرانی محسوب می شود. به رنگرزی، صباغی هم گفته می شود که به وسیله‌ی آن محصولات نساجی مانند الیاف، نخ، پارچه، کنف و غیره را به رنگ آغشته و رنگ آمیزی می کنند. رنگرزی گیاهی از مهمترین صنایع دستی عشایر شیراز محسوب می شود که البته بیشتر توسط بانوان انجام می شود. زنان قشقایی که مهارت خاصی در این زمینه دارند، با کمک گیاهان مختلفی مانند خوشک، روناس، نیل، اسپرک، زاج سبز و سفید و سیاه و … به رنگرزی می پردازند.

رنگرزی در فارس توسط بانوان قشقایی
رنگرزی در فارس توسط بانوان قشقایی

اشیاء و ظروف با طرح تخت جمشید

تخت جمشید به عنوان یکی از نمادهای اصلی استان فارس و شهر شیراز تاثیر زیادی بر روی هنر و صنایع دستی شیراز داشته است. شما با مراجعه بازارهای سنتی شیراز با اشیاء و ظروف مختلفی مواجه می شوید که به طرح تخت جمشید منقش شده اند. جام های زیبایی که مانند عتیقه هستند و شیرهای سنگی یا سرستون های تخت جمشید بر روی آنها نقش بسته است می توانند گزینه مناسبی برای خرید سوغات شیراز باشند.

کتاب شعر

یکی دیگر از نمادهای اصلی شهر شیراز، شعرای نامی آن یعنی حافظ، سعدی و خواجوی کرمانی هستند. شیراز با وجود شعرای به نام ایرانی به شهر فرهنگ و ادب معروف است و شما می توانید این فرصت را غنیمت شمارید تا کتاب های شعر را به عنوان سوغات از این شهر خریداری کنید.

خوراکی های شیراز

اما به جز صنایع دستی شیراز می توانید برای خرید سوغات به دنبال گزینه های خوراکی و کمی ارزان قیمت تر بروید که آن هم محبوبیت خاص خود را دارد. در شیراز می توانید انواع شیرینی ها و عرقیات را مشاهده کنید که مطمئنا از لذیذ ترین خوراکی ها محسوب می شوند. در ادامه چند مورد از معروف ترین خوراکی های سوغات شیراز را مشاهده می کنید.

 • مسقطی
 • کلوچه شیرازی
 • بادام سوخته
 • حلوا  کاسه ای
 • کماج (نان فسا)
 • یوخه یا کاک
 • انواع عرقیات گیاهی (بهار نارنج، گلاب، بیدمشک، نسترن)
 • لیموی شیرازی
 • آبغوره

بازار فروش صنایع دستی شیراز

شما برای خرید سوغات و صنایع دستی شیراز باید با بهترین بازارهای این شهر آشنا باشید تا در این شهر بزرگ دچار سردرگمی نشوید و به راحتی خرید خود را انجام دهید. در شیراز با انواع و اقسام بازارهای سنتی و مراکز خرید بزرگ و مدرن مواجه هستید که می توانید بهترین و پرفروش ترین صنایع دستی شیراز را با بهترین کیفیت پیدا کنید. در ادامه به معرفی چند مورد از آنها می پردازیم، بنابراین اگر برای خرید صنایع دستی شیراز آدرس نیاز دارید این بخش از مقاله را مطالعه کنید.

بازار وکیل شیراز

اگر از اداره صنایع دستی شیراز هم سراغ بهترین بازار شیراز را بگیرید بازار وکیل را به شما معرفی خواهد کرد. این بازار سنتی و قدیمی که در سال 1137 به دستور کریم خان زند ساخته شد مرکز صنایع دستی شیراز محسوب می شود و شما می توانید به راحتی موارد نام برده شده در این مقاله را پیدا و خریداری کنید.

بازار وکیل، بهترین محل برای خرید صنایع دستی شیراز
بازار وکیل، بهترین محل برای خرید صنایع دستی شیراز

بازار مسگرهای شیراز

در بین بازار صنایع دستی شیراز، بازار مسگرها از محبوبیت بالایی برخوردار است و معمولا در اکثر روزها شلوغ و پر رفت و آمد است. این بازار زیبا و قدیمی در دوران قاجار ساخته شد و در سال 1299 مرمت گردید. در صورتی که به ظروف مسی و هنر معرق کاری، میناکاری و قلمزنی علاقه مند هستید باید بازار مسگری شیراز را به عنوان بازارچه صنایع دستی شیراز انتخاب کنید و خرید خود را از این محل انجام دهید.

سوالات متداول

معرق کاری، منبت کاری، کتاب شعر، ظرف و ظروف منقش به طرح های تخت جمشید، مسگری، خاتم کاری و ...

شما می توانید در سفر به شیراز انواع عرقیات مانند بهارنارنج، بیدمشک، گلاب و ... را به عنوان سوغات خریداری کنید.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.