از نجف چی بخریم؟ (بهترین سوغاتی های نجف)

از نجف چی بخریم؟ شهر نجف با وجود حرم مطهر امام علی (ع) یکی از بهترین مقاصد زیارتی برای ایرانیان محسوب می شود. سالانه افراد زیادی به کشور عراق و شهرهای کربلا، نجف، کاظمین و سامرا سفر می کنند. شهر نجف که در نزدیکی شهر بغداد، پایتخت عراق، قرار گرفته است، یکی از شهرهای تمیز و زیبای عراق محسوب می شود. اگر شما هم قصد سفر به نجف را دارید، بهتر است قبل از سفر با بهترین سوغاتی های نجف آشنا شوید، تا بتوانید بهترین سوغاتی ها را برای عزیزان و دوستان خود خریداری کنید. در این مقاله از همیار تریپ قصد داریم سوغاتی های نجف را به شما معرفی کنیم.

بهترین سوغات نجف اشرف

همانطور که گفتیم در این مقاله قصد داریم سوغاتی های نجف را به شما معرفی کنیم. از انگشترهای نجف گرفته که معروف ترینشان، دُر نجف است تا چادر و دشداشه می توانند گزینه های خوبی برای خرید سوغاتی از نجف باشند. در ادامه با تمام سوغاتی های این شهر آشنا خواهید شد.

بهترین سوغات نجف اشرف چیه؟
بهترین سوغات نجف اشرف چیه؟

دشداشه نجف

لباس های عربی که به صورت یک تکه هستند و معمولا جنس نازک و خنکی دارند را دشداشه می گویند. اگر تا به حال به عراق و نجف سفر کرده باشید، می دانید که پوشیدن این لباس ها چقدر می تواند به شما کمک کند تا در برابر هوای گرم نجف و کربلا مقاومت کنید. می توانید به عنوان تبرک و سوغاتی دشداشه نجف را خریداری کنید.

دشداشه، سوغاتی نجف
دشداشه، سوغاتی نجف

مهر و تسبیح نجف

می توان گفت هر نفر که به نجف و کربلا سفر می کند، مهر و تسبیح را قطعا می خرد. اگر به بازار سوغات نجف بروید، انواع و اقسام مهر و تسبیح ها را مشاهده می کنید که نسبت به مدل و جنس آنها، قیمتشان متفاوت است. اما می توان مهر و تسبیح را ارزان ترین سوغات نجف دانست.

مهر و تسبیح نجف
مهر و تسبیح نجف

تربت امام حسین (ع)

خاک متبرک کربلا و نجف را در بازارهای سوغات این شهر می توانید به راحتی پیدا کنید. از این خاک برای تیمم استفاده می شود. البته شیعیان هنگام تولد نوزاد این خاک متبرک را بر کام نوزاد می گذارند تا حسینی بزرگ شود و هنگام مرگ هم مقداری از خاک را، به نیت شفاعت امام حسین (ع) درون قبر و کفن میت قرار می دهند.

تربت امام حسین (ع)
تربت امام حسین (ع)

انگشتر دُر نجف

برای خرید انگشتر در نجف، باید به بازار نجف اشرف بروید و البته دقت کنید که انگشتر اصل به شما فروخته می شود. در احادیث و روایات، مطالب زیادی در موردی مزایای استفاده از دُر نجف آمده است. دُر به معنی مروارید است که دُر نجف رنگ سفید و شفافی دارد و تقریبا شیشه مانند است. یک نمونه معروف از دور نجف، عقیق است که رنگ های مختلفی از جمله کهربائی، زرد، سفید، جگری، سیاه و سبز و دارد. 

از جمله مزایای استفاده از دُر نجف می توان موارد زیر را نام برد:

  • اثر بسیار زیادی روی عملکرد سیستم گوارشی دارد
  • جریان خون را تحریک می‌کند 
  • روی شنوایی و بهبود عملکرد آن اثر بسیار خوبی دارد
انگشتر دُر نجف
انگشتر دُر نجف

گردنبند زنانه دُر نجف

اما به جز انگشتر دُر نجف شما می توانید برای همسر، خواهر و یا مادر خود به سراغ گردنبند های زنانه دُر نجف بروید و آنها را به عنوان سوغات نجف خریداری کنید. البته که انگشترهای زنانه هم وجود دارد، اما گردنبندهای ظریف و زیبایی که با دُر سفید و صیقلی نجف ساخته می شود، جلوه و زیبایی بیشتری دارد.

گردنبد دُر نجف
گردنبد دُر نجف

چادر مشکی نجف

هنگامی که به بازار چادر در نجف و کربلا پا میگذارید، با چادرهای مختلفی مواجه می شوید. چادرهای عربی که از پرطرفدارترین نوع چادر مشکی هستند در این بازار به وفور دیده می شود. بهترین سوغات برای خانم ها از نجف، چادر مشکی این شهر است.

چادر مشکی، بهترین سوغات برای خانم ها از نجف
چادر مشکی، بهترین سوغات برای خانم ها از نجف

شیرینی و خرمای نجف

تا به اینجای مقاله سوغاتی های مذهبی نجف را نام بردیم، اما شما می توانید سوغاتی های دیگری مانند شیرینی، آجیل و میوه های خشک را نیز از نجف خریداری کنید. علاوه بر این موارد، از خرمای عراق و نجف نمی توان گذشت. خرما های کربلا و نجف طعم خاصی را دارند و علاوه بر آن به نوعی تبرک است، پس بهتر است خرمای نجف را در لیست خرید سوغات نجف قرار دهید.

شیرینی و خرمای نجف
شیرینی و خرمای نجف

کلام آخر

در این مقاله بهترین سوغات نجف را به شما معرفی کردیم و سعی کردیم به این سوال که از نجف چی بخریم، پاسخ کاملی دهیم. از انگشترهای عقیق و در نجف گرفته تا چادر و دشداشه می توانند سوغاتی های با ارزشی از نجف محسوب شوند.

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.