از وان ترکیه چی بخریم؟ سوغاتی های وان ترکیه

از وان ترکیه چی بخریم؟ شهر وان ترکیه قطعا یکی از بهترین مقاصد برای سفر خارجی محسوب می شود و افراد زیادی از ایران تجربه سفر به این شهر مرزی را دارند. این شهر که در مرز خوی، در استان آذربایجان غربی قرار گرفته است و فاصله بسیار کمی با ایران دارد، به علت مراکز خرید فوق العاده اش و برندهای معتبری که در آن وجود دارد، به یک مقصد محبوب برای سفر ایرانیان تبدیل شده است. اگر شما هم قصد سفر به وان ترکیه را دارید بهتر است با سوغاتی های وان ترکیه آشنا شوید. در این مقاله از همیار تریپ قصد داریم توضیح دهیم که باید از وان ترکیه چی بخرید و بهترین سوغات این شهر را به شما معرفی کنیم.

سوغاتی های وان ترکیه
سوغاتی های وان ترکیه

چای ترک و ظروف چای خوری

اولین سوغاتی که برای وان ترکیه می توان معرفی کرد، چای ترک است. بعد از جنگ جهانی اول بود که چای ترک در بین مردم کشور ترکیه به محبوبیت دست یافت و نوشیدن آن رایج تر شد. اگر به دنبال یکی از ارزانترین سوغاتی های وان ترکیه هستید می توانید چای ترک را انتخاب کنید. اما برای تکمیل این سوغاتی می توانید ظروف زیبای چای خوری، فنجان ها و قندان هایی که طرح های سنتی زیبایی دارند و معمولا در طرح و رنگ های فیروزه ای، طلایی و سفید رنگ تولید می شوند، را خریداری کنید.

ظروف چای خوری و چای ترک در وان ترکیه
ظروف چای خوری و چای ترک در وان ترکیه

گربه‌های مشهور وان

یکی از نمادهای اصلی وان ترکیه، گربه های مشهور آن هستند که ویژگی اصلی آنها در تفاوت رنگ چشمانشان است. گربه های وان ترکیه، یک چشم زرد رنگ و یک چشم آبی رنگ دارند که فوق العاده زیبا هستند. البته اگر برایتان سوال پیش آمده که چطور می توانید یک گربه از وان به کشور بیاورید، باید قید این کار را بزنید چون غیر ممکن و غیر قانونی است. اما با توجه به این موضوع که گربه های وان به یک نماد برای این شهر تبدیل شده اند، مجسمه ها و عروسک های زیادی از این حیوان ملوس در مغازه ها دیده می شود که می توانید به عنوان یادگاری و سوغاتی خریداری کنید.

گربه های وان ترکیه
گربه های وان ترکیه

راحت‌الحلقوم

اگر ترک زبان باشید و یا به یکی از شهرهای کشور که ترک زبان هستند سفر کرده باشید، نام راحت الحلقوم را به عنوان سوغات آنها شنیده اید. راحت الحلقوم شیرینی ای است که در تبریز، اردبیل و بسیاری از شهرهای ایران هم پیدا می شود، اما شما می توانید به عنوان یک گزینه شیرین و خوشمزه در وان هم آن را خریداری کنید.

راحت الحلقوم، شیرینی سوغات وان ترکیه
راحت الحلقوم، شیرینی سوغات وان ترکیه

اجناس سرامیکی

محصولاتی از جنس سرامیک در وان ترکیه فروخته می شوند که با توجه به هنر به کار گرفته شده در آنها، به محبوبیت بالایی هم دست پیدا کرده اند. کاشی های سرامیکی ترکیه را در مسجدهای معروف این کشور مانند ایاصوفیه استانبول مشاهده کرده اید. همین زیبایی را می توانید در ظروف سرامیکی وان ترکیه هم مشاهده کنید و آنها را به عنوان سوغاتی وان ترکیه خریداری کنید. معمولا در بازارهای وان ترکیه می توانید ظروفی از جمله کاسه، بشقاب، گلدان و … را با جنس سرامیک خریداری کنید.

ظروف سرامیکی، پرطرفدارترین سوغات وان ترکیه
ظروف سرامیکی، پرطرفدارترین سوغات وان ترکیه

آثار هنری و تصویری

یکی دیگر از بهترین سوغاتی های وان ترکیه، آثار هنری و تصویری این شهر است. در خیابان ها و به خصوص بازارهای خیابانی وان ترکیه می توانید تابلوهای زیبایی را مشاهده کنید که قیمت چندان بالایی هم ندارند. اما اگر قصد خرید تابلوهای فاخر تری را دارید می توانید به گالری هنری کنتی سری بزنید و نقاشی های زیبایی را خریداری کنید.

تابلوهای نقاشی از بهترین سوغات وان ترکیه
تابلوهای نقاشی از بهترین سوغات وان ترکیه

آلات موسیقی

یکی از محبوب ترین و معروف ترین آلات موسیقی در بین مردم ترک زبان، عاشیق نام دارد. شما می توانید از وان ترکیه انواع سازهای موسیقی را خریداری کنید. از سازهای سنتی مانند عاشیق گرفته تا سازهای پیشرفته تر که در بازارها و بهترین مراکز خرید وان ترکیه مشاهده می شوند.

ساز عاشیق، سوغات وان برای علاقه مندان به موسیقی
ساز عاشیق، سوغات وان برای علاقه مندان به موسیقی

لوازم آنتیک

دکوری ها و لوازم آنتیک از جمله موارد دیگری هستند که به عنوان بهترین سوغاتی های ترکیه و شهر وان شناخته می شوند. به طور کلی لوازم آنتیک و سنتی ترکیه اکثرا به دوره عثمانی مربوط می شوند و می توانید طرح ها و نمادهای آن دوره را در این لوازم مشاهده کنید. آنتیک فروشی ها و عتیقه فروشی های جذابی در وان ترکیه وجود دارند که می توانید این محصولات را از آنها خریداری کنید.

لوازم آنتیک، یک سوغاتی لاکچری از وان ترکیه
لوازم آنتیک، یک سوغاتی لاکچری از وان ترکیه

قهوه ترک

شاید اصیل ترین سوغات در وان ترکیه، قهوه ترک باشد. قهوه ترک به یک برند جهانی تبدیل شده است و باید گفت که این نوشیدنی در تمام دنیا طرفداران پروپاقرص خود را دارد. احتمالا در تهران و دیگر شهرهای ایران قهوه های زیادی نوشیده اید که به عنوان قهوه ترک به شما فروخته شده است، اما بهتر است برای یکبار هم که شده در شهر وان، طعم اصیل قهوه ترک را بچشید تا تفاوت ها را احساس کنید.

قهوه ترک، اصیل ترین سوغات وان ترکیه
قهوه ترک، اصیل ترین سوغات وان ترکیه

فرش و گلیم، زیراندازهای دست‌بافت

زیراندازهای دست بافت، فرش و گلیم از جمله صنایع دستی دیگری هستند که در بین تمام ترک زبان های دنیا علاقه مندان زیادی دارند. در کشور خودمان هم مردم عزیز آذری زبان کشور، فرش و گلیم های فوق العاده زیبایی را می بافند. اگر اهل فرش باشید و فرش و گلیم های دستبافت را به خوبی بشناسید می توانید تفاوت های نقشه در فرش و گلیم های ترکیه و کشورمان را احساس کنید. این محصولات را می توان به عنوان یکی از لاکچری ترین و گرانترین سوغاتی های ترکیه دانست.

فرش و گلیم، از گرانترین سوغاتی های وان ترکیه
فرش و گلیم، از گرانترین سوغاتی های وان ترکیه

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم بهترین سوغاتی های وان ترکیه را به شما معرفی کنیم. در سفر به وان سعی کنید از تمام مراکز خرید این شهر بازدید کنید و حداقل یکی از موارد نامبرده شده در این مقاله را به عنوان یادگاری و سوغاتی خریداری کنید. 

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.