Browsing Category

کرمان

بهترین جاهای دیدنی کرمان
بهترین جاهای دیدنی کرمان
بهترین جاهای دیدنی کرمان باعث جذب گردشگران زیادی به جنوب کشور شده است. شما در شهر گرم کرمان می توانید بسیاری از جاذبه های تاریخی و بهترین جاهای دیدنی ایران را مشاهده کنید. شاید اصلی ترین و بارزترین خصوصیت این شهر برای جذب گردشگری، مردم خونگرم و رفتار گرم و صمیمی آنها با مسافران است. قصد داریم در این مقاله از همیار تریپ به معرفی زیبایی های کرمان بپردازیم.

جاذبه های تاریخی کرمان

کرمان به عنوان یکی از قدیمی ترین استان های کشور دارای جاذبه های تاریخی متعدد و متنوعی می شود. از ارگ بم گرفته تا باغ های مختلف و مجموعه موزه هایی که دارای اشیاء تاریخی هستند، می توانند گواه بر این موضوع باشند. در این قسمت به معرفی بهترین جاذبه های تاریخی کرمان می پردازیم.

ارگ بم

شاید با شنیدن اسم کرمان اولین چیزی که به ذهنمان برسد، زلزله‌ی بم باشد که متاسفانه خسارات شدیدی به این شهرستان در کرمان وارد کرد. یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی در ایران و مهمترین مورد از جاهای دیدنی بم، ارگ بم بود که پس از این زلزله تقریبا از بین رفت و در حال حاضر ارگ جدید بم جایگزین آن شده است.  ارگ بم قبل از زلزله بزرگترین بنای خشتی در جهان محسوب می شد و در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. اما پس از زلزله ای که در سال 1382 رخ داد، برای بازسازی و مرمت آن اقدام شد که تا حدودی بخش هایی از آن به شکل قبل بازگشت. برای رسیدن به ارگ بم حدود 2 ساعت باید از کرمان رانندگی کنید تا به شهرستان بم برسید.
ارگ بم، بزرگترین بنای خشتی جهان
ارگ بم، بزرگترین بنای خشتی جهان

مجموعه گنجعلی خان

اگر به مرکز شهر کرمان بروید می توانید از مجموعه تاریخی گنجعلی خان دیدن کنید. این مجموعه که در کنار بازار بزرگ هم قرار گرفته است دسترسی مناسبی دارد و شما در زمان کوتاهی از بهترین جاهای دیدنی کرمان بازدید خواهید کرد. این مجموعه شامل میدان، ضرابخانه و حمام گنجعلی خان، کاروانسرا، مدرسه، آب انبار و بازار می شود. مجموعه گنجعلی خان در دوران حکومت صفویه و به سبک معماری اصفهانی ساخته شد.

ضرابخانه گنجعلی خان

موزه ضرابخانه گنجعلی خان همانطور که از نامش پیداست به سکه های قدیمی مربوط می شود. هنگامی که به بخش شمالی-جنوبی بازار مسگری برسید می توانید از ضرابخانه گنجعلی خان بازدید به عمل آورید. 
در ابتدا مطمئنا از معماری این مجموعه شگفت زده خواهید شد که شامل گنبد و عمارت کلاه فرنگی می شود. اما پس از آن و هنگامی که وارد موزه می شوید می توانید از 500 مدل سکه مربوط به دوران مختلف دیدن کنید. بیشتر سکه ها مربوط به دوره اشکانیان، ساسانیان، قاجاریه و پهلوی می شود.

حمام گنجعلی خان

همانطور که در معرفی مجموعه گنجعلی خان توضیح دادیم، یکی دیگر از موارد تاریخی در آن، حمام گنجعلی خان است. در قسمت ورودی حمام گنجعلی خان آجر های ساده و کاشی کاری های زیبای آبی رنگ را مشاهده می کنید که مقرنس کاری ها و خوشنویسی های صورت گرفته روی آن می تواند شما را حیرت زده کند. 
پس از ورود به حمام گنجعلی خان با نقاشی های زیبای روی دیوار، فضای اصلی حمام، فواره ها و آبنمای های کوچک، کاشی کاری های زیبا و رختکن های متعدد روبرو می شوید. 
حمام گنجعلی خان در کرمان
حمام گنجعلی خان در کرمان

مجموعه ابراهیم خان کرمان

در زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار یک مجموعه رفاهی، مذهبی و آموزشی تاسیس شد که این مجموعه به نام موسس آن یعنی ابراهیم خان ظهیرالدوله شناخته می شود. این مجموعه 4000 متری شامل مدرسه، مسجد، بازار، حمام، آب انبار و ... می باشد و از بهترین جاهای دیدنی کرمان محسوب می گردد.  معماری این مجموعه از شاخصه های اصلی آن به شمار می رود که از کاشی های خشتی هفت رنگ در آن استفاده شده و با رنگبندی مناسب نمای زیبایی را ایجاد کرده است. شما در این مجموعه همچنان می توانید از بازار آن استفاده کنید و در واقع بازار مجموعه ابراهیم خان یکی از معروف ترین بازارها برای خرید بهترین صنایع دستی کرمان محسوب می شود.
مجموعه ابراهیم خان در کرمان
مجموعه ابراهیم خان در کرمان

یخدان مویدی

بزرگترین یخچال خشتی دنیا در کرمان قرار گرفته که یخدان مویدی نام دارد. این یخدان که در دوران صفویه ساخته شد سقف مخروطی شکل دارد و آب قنات مویدی از زیر آن در حال عبور است. علت ساخت سقف بنا به شکل مخروطی، جذب حداقلی نور خورشید است و در قسمت داخلی یخدان هم از دیوارهای بلند به ارتفاع 20 متر استفاده شده است تا سایه‌ی مناسبی را ایجاد کنند.

ارگ راین

کرمان بزرگترین و زیباترین ارگ های خشتی جهان را در خود جای داده است که ارگ راین هم در این لیست قرار می گیرد. ارگ راین در جنوب شهر کرمان قرار گرفته است و پس از ارگ بم و ارگ مورچه خورت، سومین بنای خشتی جهان لقب می گیرد. این ارگ در دوران ساسانیان به سبک معماری آنها ساخته شده است. ارگ راین که قالب چهارگوش دارد از قلعه های بلند و مرتفعی برای محافظت بهره می برد و دورتادور آن را دیوارهای 10 متری محکمی فرا گرفته است. این ارگ فقط یک درب ورودی در قسمت شرقی دارد و بخش های مختلف آن عبارتند از:
 • خانه های اعیانی
 • خانه های عمومی
 • بخش حاکم نشین
 • انبار
 • آب انبار
 • مدرسه
 • آتشکده
ارگ راین، سومین بنای خشتی جهان
ارگ راین، سومین بنای خشتی جهان

مسجد ملک

یکی دیگر از اماکن تاریخی و البته زیارتی در کرمان، مسجد ملک نام دارد که در خیابان امام خمینی شهر کرمان واقع شده است. این مسجد قدیمی با قدمت بالای 1000 سال در زمان سلجوقیان ساخته شده است و شامل برج آجری سلجوقی، محراب های زیبا و گچبری شده و قنات مستوره می شود. آب قنات از وسط مسجد عبور می کند و فضای زیبایی را در میان مسجد به وجود آورده است.

آتشکده کرمان

همانطور که میدانید در گذشته و سالیان دور دین غالب اکثر ایرانیان، زرتشتی بوده است و به همین علت آتشکده های مختلفی را در شهرهای ایران مشاهده می کنید. یکی از آتشکده های زرتشتیان در خیابان شهدای کرمان واقع شده است. البته این آتشکده از قدمت بالایی برخوردار نیست و در زمان رضا خان در منزل جهانگیر اشیدری ساخته شد.
آتشکده کرمان از بهترین جاهای دیدنی کرمان
آتشکده کرمان از بهترین جاهای دیدنی کرمان

حمام وکیل کرمان

در نقاط مختلف ایران می توانید از حمام های متفاوتی که تاریخچه طولانی و قدیمی دارند بازدید کنید. یکی از حمام های معروف که در کرمان قرار گرفته است حمام وکیل نام دارد. این حمام که حدود 40 سال پس از حمام مجموعه ابراهیم خان ساخته شده است، معماری زیباتری دارد. 
برای بازدید از حمام وکیل در کرمان باید به خیابان طالقانی در این شهر مراجعه کنید. یکی از قواعد معماری که در این حمام رعایت شده و می تواند باعث شگفتی شما شود، ساخت حمام در سطحی پایین تر از سطح زمین است. در واقع اکثر حمام های سنتی ایرانی در سطح پایین تری ساخته شده اند که به این سبب علاوه بر آب رسانی بهتر، گرمای بیشتری در حمام حکمفرما می شود. 
در حال حاضر حمام وکیل به بخش های مختلفی تقسیم شده است و دیگر بخش های اصلی یعنی رختکن و بخش استحمام را شامل نمی شود. شما می توانید از موزه، عکاس خانه و چایخانه در این حمام بازدید و استفاده کنید.
حمام وکیل از بهترین جاهای دیدنی کرمان
حمام وکیل از بهترین جاهای دیدنی کرمان

باغ‌های کرمان

تصور باغ های آباد و سرسبز در منطقه کویری و گرم و خشک کرمان شاید برایتان دشوار باشد، اما در استان کرمان می توانید باغ های زیبایی همچون باغ های شیراز مشاهده کنید. در این بخش از مقاله بهترین جاهای دیدنی کرمان و باغ های زیبای آن را معرفی خواهیم کرد.

باغ شازده (باغ ماهان)

همانطور که گفتیم جاهای دیدنی کرمان فقط به جاذبه های تاریخی محدود نمی شوند و شما می توانید از باغ های زیبای آن بازدید کنید. یکی از معروف ترین جاهای دیدنی کرمان، باغ شازده یا باغ ماهان نام دارد که احتمالا نام آن را زیاد شنیده اید. این باغ در دوران حکومت قاجار ساخته شد و نزدیک به 3 هکتار مساحت دارد. 
باغ شازده به تنهایی توانسته است شهر ماهان را به زیباترین شهر استان کرمان تبدیل کند و سالانه گردشگران زیادی را به این شهر جذب کند. هنگامی که وارد باغ شازده می شوید با توجه به درختان بلند قامت و جوی آبی که در وسط پله ها جاری است، خنکی هوا را به خوبی حس می کنید و در زیر سایه درختان از فضای عالی باغ لذت خواهید برد. در بالاترین نقطه‌ی باغ شازده می توانید از عمارت باغ که به سبک معماری ایرانی و سنتی طراحی شده است دیدن کنید.
باغ ماهان به عنوان یکی از جاهای دیدنی کرمان در بهار شناخته می شود و بهتر است در این فصل از آن بازدید کنید. شهرستان ماهان در نزدیکی کرمان و با فلصه‌ی 30 دقیقه ای از آن قرار دارد. 
باغ ماهان یا باغ شازده از زیباترین باغ های کرمان
باغ ماهان یا باغ شازده از زیباترین باغ های کرمان

باغ فتح آباد

یکی از جاهای دیدنی کرمان در پاییز، باغ فتح آباد است. این باغ قطعا می تواند شما را شگفت زده کند. عمارت زیبا و باشکوه باغ فتح آباد که رنگ سفید و درخشانی دارد یک عمارت خیره کننده با معماری فوق العاده است که در دل باغ می درخشد. این باغ را که در دوران قاجار ساخته شده است، با نام باغ بیگلر بیگی نیز می شناسند. برای رسیدن به باغ فتح آباد که یکی از جاهای دیدنی استان کرمان به شمار می رود باید حدود 25 کیلومتر از شهر کرمان دور شوید تا به شهر اختیار آباد برسید. بهترین زمان برای بازدید از این باغ، هنگام غروب آفتاب است که نور پردازی آن می توان باغ فتح آباد را به یکی از بهترین جاهای دیدنی کرمان در شب تبدیل کند.
باغ فتح آباد در شهر اختیار آباد کرمان
باغ فتح آباد در شهر اختیار آباد کرمان

بازارهای کرمان

بازارگردی یکی از بخش های مهم مسافرت خانواده های ایرانی را تشکیل می دهد. قطعا در سفر به کرمان باید از بازارهای سنتی و متعدد آن دیدن کنید و به خرید معروف ترین سوغات کرمان بپردازید. در این قسمت از مقاله به معرفی بهترین بازار سوغات کرمان و بازارهای سنتی این شهر می پردازیم تا بتوانید با سوغات و مکان های دیدنی کرمان آشنایی پیدا کنید.

بازار بزرگ کرمان

اصلی ترین و بزرگترین بازار کرمان، بازار بزرگ یا بازار وکیل نام دارد که پس از بازار تبریز، دومین بازار قدیمی در ایران محسوب می شود. وسعت این بازار به شکلی است که از میدان ارگ تا میدان مشتاقیه را در بر گرفته و به یکی از جاهای دیدنی کرمان تبدیل شده است. شما در این بازار می توانید از بهترین جاهای دیدنی کرمان که پیشتر هم گفته شد مانند مجموعه گنجعلی خان، حمام وکیل، حمام گنجعلی خان، موزه گنجعلی خان و موزه مردم شناسی بازدید کنید. همچنین در راسته مسگرها و زرگرها می توانید به بهترین صنایع دستی کرمان دسترسی داشته باشید تا سوغات خود از این شهر را خریداری کنید.
بازار بزرگ کرمان، کهن ترین بازار ایران پس از بازار تبریز
بازار بزرگ کرمان، کهن ترین بازار ایران پس از بازار تبریز

بازار سردار کرمان

یکی دیگر از بازار هایی که می توانید اوقات خوشی را در آن سپری کنید به شکلی که کنترل زمان از دستتان خارج شود، بازار سردار کرمان است. این بازار در دوران قاجار ساخته شده است و شامل سه راسته می شود. در بخش های مختلف بازار می توانید انواع پوشاک، خوراکی ها، زیره کرمان، قوتو، صنایع دستی و ... را مشاهده و خریداری کنید. در انتهای راسته های بازار سردار، کاروانسرای بزرگی را مشاهده می کنید که علت ساخت آن، ایجاد یک محل استراحت برای تجار بوده است. در زمان قاجار بازار سردار به عنوان یکی از اصلی ترین بازارهای اقتصادی ایران و کرمان به شمار می رفته است و به همین دلیل تجار بزرگ ایرانی و خارجی در آن رفت و آمد داشته اند.
بازار سردار کرمان، بهترین بازار برای خرید سوغات و صنایع دستی
بازار سردار کرمان، بهترین بازار برای خرید سوغات و صنایع دستی

جاذبه‌های طبیعی کرمان 

اگر تا به حال به کرمان سفر نکرده باشید احتمالا تصور شما از این استان، منطقه ای گرم و خشک و بی آب و علف است. اما علاوه بر باغ های زیبایی که در این مقاله به شما معرفی شد، شما می توانید از انواع جاذبه های طبیعی در کرمان بازدید کنید. اکثر جاذبه های طبیعی کرمان در روستاهای این استان قرار گرفته است که در ادامه سعی می کنیم به معرفی چند مورد از بهترین جاهای دیدنی کرمان در این زمینه بپردازیم.

روستای قناتغستان

یکی از روستاهای اطراف ماهان کرمان که از بهترین جاهای دیدنی کرمان محسوب می شود، روستای قناتغستان نام دارد. این روستا نزدیک به 22 کیلومتر با شهر ماهان فاصله دارد و با توجه به موقعیت جغرافیایی و مناطق سرسبز خود به یک منطقه توریستی تبدیل شده است. شما در این روستا می توانید انواع درختان مانند گیلاس، انار، زردآلو، هلو و ... را مشاهده کنید. همچنین در باغ ها و دشت های این روستا می توانید اوقات خوشی را سپری کنید.
روستای قناتغستان، یکی از روستاهای اطراف ماهان در کرمان
روستای قناتغستان، یکی از روستاهای اطراف ماهان در کرمان

روستای صخره‌ای میمند

یکی دیگر از روستاهای گردشگری کرمان، روستای صخره ای میمند می باشد که شباهت زیادی به روستای کندوان دارد. این روستا در نزدیکی شهرهای رفسنجان و سیرجان قرار گرفته است. قدمت روستای میمند تا 12 هزار سال هم تخمین زده شده است و یکی از قدیمی ترین و بهترین جاهای دیدنی ایران و جهان محسوب می شود. 
روستای صخره ای میمند با قدمت نزدیک به 12 هزار سال
روستای صخره ای میمند با قدمت نزدیک به 12 هزار سال

دریاچه مخرگه 

اگر تور گردشگری اطراف کرمان را برای سفر خودتان انتخاب کنید، از دریاچه مخرگه هم بازدید خواهید کرد. مخرگه  یک دریاچه اطراف کرمان است که نزدیک به 30 کیلومتر با شهر بابک فاصله دارد. شهر بابک هم نزدیک به 250 کیلومتر با شهر کرمان فاصله دارد اما زیبایی این دریاچه به حدی بالاست که طی کردن این مسیر ارزش دارد.  دریاچه مخرگه هنگامی که پر از آب باشد با وجود انعکاس تصویر آسمان در آب به یکی از بهترین جاهای دیدنی کرمان تبدیل می شود. با توجه به دوری دریاچه نسبت به شهر، بهتر است برای سفر به این منطقه با تور و تور لیدر سفر خود را انجام دهید تا دچار مشکل نشوید.
دریاچه مخرگه در اطراف کرمان
دریاچه مخرگه در اطراف کرمان

آبشار کشیت

وجود آبشار در استان کویری کرمان برای شما شگفت انگیز خواهد بود اما آبشار زیبای کشیت به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی کرمان در 170 کیلومتری این شهر قرار گرفته است و می تواند برای شما شگفت انگیز باشد.  مسیر آبشار تا قسمتی خاکی و ناهموار است پس بهتر است آمادگی سفر به این منطقه را داشته باشید و از وسیله‌ی نقلیه‌ی خود مطمئن باشید. محیط سرسبز در اطراف آبشار و وجود آبشار در بین دره های فضای فوق العاده ای را فراهم آورده است که مطمئنا برای عکاسی لوکیشن جذابی خواهد بود. در کنار آبشار کشین چندین آبشار کوچکتر را مشاهده خواهید کرد که تمام آنها دریاچه عمیق و زیبایی به مساحت 600 متر مربع به وجود می آورند. 
بهترین فصل برای بازدید از آبشار کشیت، فصل بهار و تابستان است که از گرمای شدید و سوزان کرمان فرار کنید. البته در زمستان و پاییز این آبشار آب و هوای سردی داشته و شب های آن سرمای طاقت فرسایی را بر شما تحمیل خواهد کرد.
آبشار کشیت در کرمان
آبشار کشیت در کرمان

کلوت‌های کویر لوت

احتمالا تا این بخش از مقاله منتظر معرفی کویر لوت بوده اید. در استان کرمان می توانید از کلوت های کویر لوت که از زیبایی فوق العاده ای برخوردار هستند هم دیدین کنید. کلوت ها سازه های طبیعی هستند که در اثر فرسایش های شدید به شکل یک برج یا یک سازه در آمده اند. شاید تصاویر کلوت های کویری لوت شما را به یاد فیلم های هالیوودی و تگزاس آمریکا بیاندازد.
کلوت های کویر لوت در کرمان
کلوت های کویر لوت در کرمان

دره راگه

یکی دیگر از جاهای دیدنی استان کرمان در شهر رفسنجان قرار گرفته است و دره راگه نام دارد. این دره زیبا و عجیب در اثر فرسایش های شدید و در طی سالیان دراز به شکل و شمایل امروزی درآمده است. شاید شبیه ترین منطقه به منطقه‌ی کال جنی طبس، همین دره راگه باشد. این دره به دلیل شکل مخوف و اعجاب انگیز خود یکی از بهترین لوکیشن های عکاسی در کرمان محسوب می شود. همچنین باید بدانید که دره راگه سومین ژئوپارک طبیعی ایران می باشد.
دره راگه، سومین ژئوپارک طبیعی ایران
دره راگه، سومین ژئوپارک طبیعی ایران

جاذبه های تفریحی در کرمان

باید قبول کرد که نسل جدید کمتر به دنبال بازدید از جاهای تاریخی و قدیمی است. در کرمان می توانید جاذبه های تفریحی مختلفی را پیدا کنید که جوانان را به وجد آورد و باعث خوشحالی آنها شود. در این قسمت به معرفی جاذبه های تفریحی در کرمان می پردازیم.

جنگل پردیسان قائم

پس از معرفی جاذبه های مختلف گردشگری در کرمان به یکی از بهترین جاهای دیدنی این شهر می رسیم که شاید انتظار آن را نداشته باشید. جنگل پردیسان قائم یک منطقه سرسبز و دیدنی است و بزرگترین جنگل دست کاشت یا همان مصنوعی در ایران به شمار می رود. نزدیک به 500 هزار درخت در این جنگل کاشته شده است که انواع و اقسام درختان را در برمیگیرد. از جمله درختانی که در جنگل پردیسان قائم کرمان کاشته شده اند می توان به مواردی همچون سرو، نارون، کاج و ... اشاره داشت. اگر در کرمان به دنبال یکی از بهترین جاهای تفریحی هستید و می خواهید به همراه خانواده اوقات خود را سپری کنید، جنگل پردیسان قائم بهترین گزینه برای شما محسوب می شود. معمولا آخر هفته ها این جنگل به پاتوق خانواده های کرمانی تبدیل می شود. با توجه به امکانات رفاهی و تفریحی در جنگل می توانید لحظات ماندگاری را به ثبت برسانید. از جمله این امکانات می توان موارد زیر را نام برد:
 • پیست موتور سواری
 • پیست دوچرخه سواری
 • کارتینگ
 • رستوران
 • کافی شاپ
 • شهربازی
 • کوهنوردی
 • پینت بال
 • گلزار شهدا
 • دسترسی به زیارتگاه سید حسین
جنگل پردیسان قائم از بهترین جاذبه های تفریحی در کرمان
جنگل پردیسان قائم از بهترین جاذبه های تفریحی در کرمان

پیست اسکی سیرچ

یکی از بهترین جاهای دیدنی کرمان در زمستان، پیست اسکی سیرچ است که از مکان های تفریحی کرمان برای جوانان محسوب می شود. این پیست مهیج و فوق العاده یک پیست برفی و در واقع تنها پیست برفی در جنوب شرقی ایران به شمار می رود.  از جمله نکات جالب در مورد پیست اسکی سیرچ، قابل دسترس بودن آن در تمام طول سال و قرارگیری آن در کنار کویر است. در واقع شما می توانید در حال اسکی روی برف از دیدن کویر نیز لذت ببرید. برای رسیدن به پیست اسکی سیرچ باید به قله جفتان صعود کنید. قله جفتان در نزدیکی تل گندم بریان که دارای دمای 70 درجه سانتی گراد می باشد واقع شده است.
در فصول گرم سال در این پیست می توانید اسکی روی چمن را تجربه کنید که آن هم لذت خاص خود را خواهد داشت. اگر به اسکی روی برف یا چمن تسلط ندارید، نگران نباشید چون در این منطقه مربیان چیره دست حضور دارند تا آموزش شما را بر عهده بگیرند. همچنین بسیاری از مردم در این پیست به سرسره بازی با تیوپ می پردازند و از این موضوع لذت می برند. در صورتی که قصد عزیمت به پیست اسکی سیرچ را دارید بهتر است با تمام تجهیزات و وسایل این کار را انجام دهید. بهترین ویژگی این پیست، عدم نیاز به پرداخت هزینه می باشد که با استقبال عمومی مواجه می شود. البته اگر تجهیزات لازم را نداشته باشید برای استفاده از آنها باید هزینه ای را جداگانه بپردازید.
پیست اسکی سیرچ در کرمان
پیست اسکی سیرچ در کرمان

بهترین زمان سفر به کرمان

احتمالا با آب و هوای جنوب کشور تا حدی آشنایی داشته باشید و از گرمای طاقت فرسای آن مطلع هستید. در نتیجه بهترین فصل برای سفر به کرمان، فصل های پاییز و زمستان می باشد. اما در صورتی که در فصول گرم سال به این منطقه سفر کردید، باید بیشتر به سمت بازدید از باغ های زیبای کرمان که در این مقاله معرفی شد، مانند باغ شازده دیدن کنید. این باغ ها از آب و هوای نسبتا خنک تری بهره می برند و مشکل گرمای طاقت فرسا را برای شما تا حدی بهبود می بخشند.

کلام آخر

استان کرمان به عنوان یکی از بزرگترین استان های کشور که قدمت بالایی دارد شامل انواع جاذبه های گردشگری مانند جاذبه های تاریخی، تفریحی، انواع موزه ها، زیارتگاه ها، بازارها و ... می شود. در این مقاله سعی کردیم به طور کامل و جامع بهترین جاهای دیدنی کرمان و بهترین بازارهای آن برای خرید سوغات این استان را به شما معرفی کنیم تا در طول سفر سردرگم نشوید.

سوالات متداول

پیست اسکی سیرچ را می توان بهترین جای دیدنی کرمان در زمستان دانست.

مجموعه تاریخی گنجعلی خان شامل ضرابخانه، حمام، بازار و ...، مجموعه ابراهیم خان، یخدان مویدی، ارگ بم، ارگ راین و ...

دریاچه مخرگه، روستای قناتغستان، آبشار کشیت، روستای صخره ای میمند، کلوت های کویر لوت، دره راگه

Nothing Found

It seems we can’t find what you’re looking for. Perhaps searching can help.