بهترین سوغاتی های کرمان | بهترین صنایع دستی کرمان

بهترین صنایع دستی کرمان را می توانید در این مقاله پیدا کنید و آنها را به عنوان سوغاتی خریداری نمایید. شهر کرمان یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران محسوب می شود و در واقع مربوط به دوران هخامنشیان می باشد. با توجه به همین قدمت می توان فهمید که چقدر آثار گرانبها و هنرهای زیبایی در مورد صنایع دستی این شهر می توان پیدا کرد. البته سوغات کرمان فقط مختص صنایع دستی نبوده و این شهر دارای خوراکی های خوشمزه ای هم مثل خرما و پسته می باشد. در ادامه‌ی این مقاله از همیار تریپ سعی می کنیم با تمام این موارد بیشتر آشنا شویم.

معرفی بهترین سوغاتی ها و صنایع دستی کرمان
معرفی بهترین سوغاتی ها و صنایع دستی کرمان

صنایع دستی کرمان

همیشه برای عده ای در بین سوغاتی ها، صنایع دستی از محبوبیت بیشتری برخوردار است. بهترین صنایع دستی کرمان هم از مواردیست که از پرفروشترین صنایع دستی ایران محسوب می شوند و می توانید آنها را به عنوان سوغات این شهر خریداری کنید. کرمان یک شهر صنعتی به حساب می آید و صنایع دستی آن از تنوع زیادی برخوردار است که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

قالی کرمان

قالی کرمان از معروف ترین قالی های ایران است تا حدی که برای این محصول ضرب المثل هم ساخته شده است. ضرب المثل “مثل قالی کرمون میمونه” را شنیده اید اشاره به کیفیت و ماندگاری قالی کرمان دارد. فرش و قالی کرمان از پشم باکیفیت و نخ پنبه تولید می شود و از صنایع مهم این شهر به شمار می رود. افراد زیادی در این استان به قالی بافی می پردازند و این هنر را از نسل های گذشته به ارث برده اند.

قالی کرمان، ماندگار و زیبا
قالی کرمان، ماندگار و زیبا

گلیم بافی

قالی بافی یا گلیم بافی شاید مختص کرمان نباشد و در سراسر ایران این هنر را دیده باشید، اما کرمان یکی از مرغوب ترین گلیم ها را تولید می کند. گلیم بافی هنری است که در کرمان به خوبی جا افتاده و در بین مردم رواج پیدا کرده است تا بتوانند یکی دیگر از بهترین صنایع دستی کرمان را تولید کنند. اگر می خواهید متوجه هنر کرمانی ها در گلیم بافی شوید باید به این نکته توجه کنید که سازمان یونسکو روستایی در کرمان به نام دارستان را به عنوان دهکده جهانی گلیم به رسمیت شناخته است.

پته دوزی

یکی دیگر از صنایع دستی کرمان پته نام دارد و پته دوزی از معروف ترین بافندگی ها در کرمان به شمار می رود. دوختن نخ های کرکی الوان یا پشمی روی پارچه ای به نام عریض را پته دوزی می گویند. از این هنر قدیمی در کرمان برای دوخت و دوز وسایلی همچون جانماز، رومیزی، زیرلیوانی و سجاده استفاده می شود.

گبر دوزی

بافندگی در کرمان به شکلی رواج پیدا کرده است که این هنر جایگاه مهمی در بهترین صنایع دستی کرمان را شامل می شود. هنر گبردوزی از زمان ساسانیان و زرتشتیان به کرمان وارد شده و جایگاه مهمی در زندگی مردم کرمان پیدا کرده است. هنر گبردوزی شامل دوختن طرح هایی مثل طاووس، درخت و یا مناظر طبیعی و زیبا بر روی پارچه های ریز بافت می شود. 

گبر دوزی، هنر قدیمی مردم کرمان
گبر دوزی، هنر قدیمی مردم کرمان

آجیده دوزی

هنرهای قدیمی همیشه با استقبال خوبی از طرف مردم همراه بوده اند. هنر زیبای دیگری که از زمان هخامنشیان به کرمان راه پیدا کرده است، آجیده دوزی نام دارد. البته این هنر را با نام های لایه دوزی یا پنبه دوزی هم می شناسند. اگر در بازارهای کرمان با محصولاتی همچون بقچه، کلاه، سجاده، روتختی، روانداز، شنل، رو کرسی و … روبرو شدید، بدانید که این محصولات با هنر آجیده دوزی تولید شده اند. 

برای تولید این محصولات هم از پارچه های مختلف نخی، مخمل، ساتن، پشمی، تافته، کتان، ابریشم و اطلسی استفاده می شود. طراحی های آجیده دوزی معمولا طرح های قدیمی است که نسل به نسل منتقل شده و آثار آن را هنوز روی پارچه ها مشاهده می کنید.

سیس بافی

از هنرهای دیگری که در بافندگی کرمانی ها رواج دارد سیس بافی را می توان نام برد. هنر سیس بافی با توجه به موقعیت جغرافیایی کرمان به وجود آمده است زیرا در این بافندگی از گیس خرما استفاده می شود. در واقع گیس خرما یک الیاف است که در کنار درخت های نخل می روید و با استفاده از آنها پادری، سبد یا زیرانداز بافته می شود. در میان مردم بومی این وسایل از پرفروش ترین و بهترین صنایع دستی کرمان می باشد.

خوس دوزی

خوس دوزی نام غریبی برای مردم غیر بومی به شمار می رود و اگر تا به حال به کرمان سفر نکرده باشید این نام را نشنیده اید. البته هنر خوس دوزی دیگر رونق گذشته را در بین مردم کرمان ندارد و کمتر به سراغ آن می روند. خوس دوزی یک هنر نسبتا گران محسوب می شود چون با الیاف طلا یا نقره طرح های مختلفی روی پارچه ها دوخته می شود.

قلم زنی

شاید هنر قلم زنی را در شهرهای دیگر مثل اصفهان، یزد و شیراز هم دیده باشید اما همانطور که گفتیم کرمان از شهرهای هنری و صنعتی مهم کشور است و در این زمینه هم نقش مهمی را ایفا می کند. هنر قلم زنی به حکاکی روی ظروف مسی و نقره ای مربوط می شود و در واقع افراد با این هنر می توانند طرح های مختلف و زیبایی را با ظرافت خاصی بر روی ظروف ایجاد کنند. این ظروف در حال حاضر بیشتر برای دکور در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند و یکی از بهترین صنایع دستی کرمان به شمار می روند.

هنر قلم زنی روی مس و نقره، از بهترین گزینه های خرید سوغاتی
هنر قلم زنی روی مس و نقره، از بهترین گزینه های خرید سوغاتی

ظروف مسی

ظروف مسی از زیباترین و گران قیمت ترین سوغات کرمان به شمار می روند. اگر به بازار کرمان یا حتی شهرهای اطراف مثل بم یا سیرجان مراجعه کنید با مسگرهای زیادی مواجه خواهید شد. در بازار مسگرها در کرمان ظروف مسی زیادی مثل آفتابه مسی، تابلو، قابلمه، سینی، بشقاب، قاشق و چنگال ساخته می شوند که می توانید آنها را به عنوان سوغاتی و بهترین صنایع دستی کرمان خریداری نمایید.

سازهای موسیقی

علاقه مندان به هنر می توانند به سراغ یک سوغاتی متفاوت در کرمان بروند. سازهای سنتی و قدیمی زیبایی در کرمان تولید می شوند که می توانند گزینه متفاوتی برای خرید سوغات محسوب شوند. از جمله این سازهای قدیمی می توان به تار، سنتور و ویولن اشاره داشت.

خوراکی های سنتی کرمان

کرمان یکی از مقصدهای گردشگری در فصل های سرد سال است که خوراکی های خوشمزه ای به عنوان سوغاتی به شما ارائه می دهد. انواع شیرینی ها و خوراکی های گرم و مقوی مثل خرما، پسته و یا زیره از محبوب ترین سوغاتی های کرمان محسوب می شوند که در ادامه به طور مفصل در مورد آنها توضیحاتی را ارائه می دهیم.

کماچ سهن، شیرینی سنتی کرمان

هر شهر یا استانی در ایران یک شیرینی مخصوص به خود را دارد که از قدیم در بین مردم پخته می شده است و تا به امروز پخت آنها رواج داشته است. کماچ سهن هم شیرینی سنتی و محبوب کرمانی هاست که اگر به بازار سنتی کرمان سری بزنید آن را با بسته بندی های مختلفی پیدا می کنید. از ترکیبات این شیرینی باید به گندم، زیره و دارچین اشاره کنیم که با آنها خمیر مایه درست شده و در میان این خمیر مغز گردو، پسته و یا خرما قرار داده می شود. 

احتمالا با شنیدن ترکیبات این شیرینی به خاصیت آن پی برده اید. با توجه به خرما، پسته و گردویی که در این شیرینی قرار دارد، این محصول را به یک خوراکی مقوی و میان وعده ای سالم تبدیل کرده است.

کلمپه، شیرینی خوشمزه کرمانی

احتمالا کلمپه یکی از معروف ترین سوغاتی های شهر کرمان محسوب شود. اگر خودتان یا دوستانتان به کرمان سفر کرده باشید با این شیرینی خوشمزه آشنا هستید. شیرینی های نرمی که با گاز زدن آنها به مزه‌ی خرمای ناب کرمان می رسید. این شیرینی از ترکیب موادی همچون دارچین، گلاب، هل، روغن حیوانی و زعفران درست شده و با گردو یا خرما پر می شود. 

کلمپه، شیرینی محبوب کرمان
کلمپه، شیرینی محبوب کرمان

فالوده کرمانی

در ادامه‌ی شناخت سوغات کرمان با یک گزینه متفاوت روبرو خواهید شد. شاید همگی فالوده را با نام شیراز بشناسید اما فالوده کرمانی هم یکی از خوشمزه ترین فالوده های ایران به حساب می آید. طعم این فالوده‌ی خوشمزه که در هوای گرم کرمان بسیار لذت بخش است کمی متفاوت بوده و با عرق نعنا و بیدمشک طعم دار می شود.

طرز تهیه‌ی فالوده کرمانی به این شکل است که نشاسته بدون شن در آب حل شده و با حرارت به غلظت لازم می رسد. پس از آن آبکش شده و زیر نشاسته ها شربت شکر خنک قرار می گیرد تا نشاسته ها پس از عبور از ظرف آبکش به شربت خنک رسیده و به شکل مرواریدی برسند. بعد از این مراحل هم یخ، عرق نعنا و عرق بیدمشک اضافه خواهند شد.

قوتو (قاووت) کرمان

اگر بخواهیم مقوی ترین سوغات کرمان را معرفی کنیم باید قوتو را نام ببریم. قوتو از کلمه قوت گرفته شده و واقعا به قوای جسمانی و سلامتی افراد کمک شایانی می کند. البته اگر سری به عطاری محله‌ی خود بزنید این پودر خوشمزه و مقوی را پیدا می کنید اما اصل این محصول به کرمان مربوط می شود. قاووت یا قوتو ترکیب چندین گیاه و دانه های مفید است که به خوبی پودر شده اند. طبع گرم این محصول به شکلی است که برای بسیاری از افراد تجویز می شود و طبق گفته ها برای خانم های باردار بسیار مقوی است.

قوتو یا قاووت از معروف ترین سوغات کرمان
قوتو یا قاووت از معروف ترین سوغات کرمان

حاجی پسته، شیرینی کرمانی

شیرینی های کرمان آنقدر زیاد است که بخش مهمی از بهترین سوغاتی کرمان را باید به آنها اختصاص دهیم. حاجی پسته از معروف ترین شیرینی های کرمانی بوده و با گلاب، هل، پودر قند و پودر پسته تهیه می شود. مطمئنا طعم پسته کرمانی می تواند تاثیر زیادی در مزه‌ی این شیرینی داشته باشد.

قطاب، شیرینی محبوب کرمان

شاید قطاب را بیشتر در کنار نام استان یزد دیده باشید و این شیرینی را مختص یزد بدانید، اما قطاب های کرمان هم شهرت زیادی دارند و می توانید آنها را در بازارهای کرمان پیدا کنید. قطاب کرمان با همان ترکیب و دستور پخت یزد تولید می شود و تفاوتی با آن ندارد.

ترکیب این شیرینی از موادی همچون آرد، زرده تخم مرغ، شیر یا ماست، پسته و پودر قند می باشد. تنها تفاوت قطاب کرمان با یزد در استفاده از پسته به جای بادام است.

مسقطی سیرجان

اگر در بازارهای سرپوشیده و قدیمی کرمان قدم بردارید با افرادی مواجه می شوید که نام شیرینی های محلی کرمان را فریاد می زنند تا شما از آنها خرید کنید. یکی از این محصولات مسقطی نام دارد که البته یک دسر به شمار می رود. مسقطی را می توان بهترین سوغات سیرجان در کرمان دانست. 

مواد تشکیل دهنده‌ی مسقطی های سیرجان عبارتست از نشاسته، زعفران، هل، گلاب، شکر، روغن، بادام و پسته. این خوراکی خوشمزه را در بسته بندی های مختلفی می توانید به عنوان سوغاتی خریداری نمایید.
مسقطی سیرجان، دسر خوشمزه کرمانی
مسقطی سیرجان، دسر خوشمزه کرمانی

سوهان زرند

در این مقاله سعی می کنیم فقط به سوغات شهر کرمان نپردازیم و شهرهای استان کرمان مثل سیرجان یا زرند را هم معرفی کنیم. یکی از معروف ترین سوغات استان کرمان مربوط به شهرستان زرند بوده که از آرد گندم و آرد جوانه گندم تهیه می شود. سوهان زرند شاید محبوبیتی در حد سوهان قم نداشته باشد اما طعم متفاوتی را به شما هدیه می دهد.

خرما بریز

با سفر به شهر کرمان با درخت های نخل زیادی روبرو می شوید که نشان دهنده‌ی فراوانی خرما در این شهر می باشد. با توجه به همین موضوع یکی از خوشمزه ترین دسرهای ایرانی در کرمان با خرما درست می شود. خرما بریز با ترکیب موادی مثل خرما، دارچین و گلاب تهیه شده و بسیار مقوی می باشد.

زیره کرمان

ادویه ها علاوه بر خاصیت های زیادی که دارند یک چاشنی مهم برای غذا محسوب شده و طعم اصلی غذاها با ترکیب آنها درست می شود. در مورد زیره باید بگوییم که این محصول یک گیاه دو ساله است که ارتفاع 30 تا 80 سانتی متری دارد و در گذشته به نام کمون هم شناخته می شده است.

این گیاه مقوی را در دو نوع سبز و سیاه می توانید خریداری کنید که زیره سبز بوی تندتری نسبت به مدل سیاه خود دارد. زیره سیاه از خانواده هویج یا زردک ها می باشد. از خواص زیره ها می توان موارد زیر را نام برد:

 • ضد نفخ
 • مقوی برای معده
 • تقویت کننده کبد
 • کاهش اشتها و مفید برای لاغری
 • ضد سکسکه
 • رفع اسهال
 • رفع تورم طحال
 • افزایش میل جنسی
 • افزایش شیردهی
 • قطع خونریزی در دوران قاعدگی
 • خاصیت ضدعفونی کننده
 • رفع بوی بد تعریق و کاهش تعریق
زیره کرمان، ادویه ای با خواص زیاد که در کرمان پیدا می کنید
زیره کرمان، ادویه ای با خواص زیاد که در کرمان پیدا می کنید

مراکز خرید سوغات و صنایع دستی کرمان

از دغدغه های مسافران در سفر به شهرهای دیگر پیدا کردن بازار مناسب و مراکز خرید برای سوغاتی است. در این بخش از مقاله با مراکز خرید سوغات و بهترین صنایع دستی کرمان آشنا می شوید. 

مراکز خرید سوغات و صنایع دستی کرمان
مراکز خرید سوغات و صنایع دستی کرمان

بازار بزرگ کرمان

معمولا در شهرهای بزرگ کشور مثل اصفهان، تبریز، تهران، مشهد و … بازارهای سنتی بزرگی وجود دارد که بسیاری از وسایل خود را می توانید از آنجا تهیه کنید. در بازار سنتی کرمان که به ثبت ملی هم رسیده است و یکی از جاهای دیدنی کرمان هم محسوب می شود علاوه بر صنایع دستی می توانید خوراکی های معرفی شده را هم پیدا و خریداری نمایید. این بازار شامل بخش مسگرها می باشد و ظروف مسی زیبایی را در آن مشاهده خواهید کرد.

کرمان دارای مراکز خرید دیگری هم هست که می توانید برای خرید لباس، سوغاتی و یا خوراکی های مختلف به آنها مراجعه کنید. از جمله این مراکز می توان به بازار میدان قلعه و بازار ستاره اشاره کرد.

سوالات متداول

پته، گلیم، قالی، جاجیم، خورجین، ظروف مسی، خوس دوزی، آجیده دوزی و ...

علاوه بر سوغاتی هایی که در مقاله خواندید در کرمان می توانید گیاهانی مثل سدر، حنا، کتیرا، عرق نسترن و عرق نعنا‌ی با کیفیتی را خریداری کنید.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.